Finansowanie samochodu - 4 sposoby na zakup wymarzonego auta 

Zakup nowego samochodu to nie tylko ekscytująca perspektywa, ale również wyzwanie ze względu na koszty. Wiele osób zastanawia się więc, jak najlepiej sfinansować ten znaczący wydatek, by marzenie o wymarzonym aucie nie zamieniło się w… koszmar. Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji na finansowanie samochodu. Sprawdźmy, jakie są zalety i wady każdego z rozwiązań. Serdecznie zachęcamy do lektury!

1. Kredyt na samochód

Pierwszym sposobem na finansowanie zakupu nowego auta jest kredyt samochodowy. To specjalistyczny produkt finansowy oferowany przez banki lub inne instytucje finansowe, którego jedynym celem jest umożliwienie klientom zakupu pojazdu. Co istotne, środki uzyskane w ten sposób muszą być przeznaczone na zakup samochodu – nowego lub używanego. Nie można ich wykorzystać na inny cel.

Trzeba także mieć na uwadze to, że większość kredytów samochodowych wymaga od kredytobiorcy wpłaty własnego wkładu finansowego, który zazwyczaj wynosi od 10% do 30% wartości pojazdu. Nie jest więc możliwe, aby uzyskać go bez żadnych środków.

Co natomiast z zabezpieczeniem pożyczki na samochód? W przypadku takiego kredytu, zakupiony pojazd staje się zazwyczaj zabezpieczeniem, co oznacza, że w przypadku niespłacenia kredytu, bank ma prawo przejąć samochód.

Jakie są rodzaje takich kredytów?

  • Standardowy, czyli z opłacaną co miesiąc ratą kapitałowo-odsetkową, zazwyczaj trwającą do maksymalnie 10 lat,
  • jednoratowy dedykowany dla osób, które posiadają połowę kapitału (to tzw. kredyt 50/50),
  • balonowy z ratami miesięcznymi, które obejmują 80 proc. wartości pojazdu, a ostatnia rata to 20 proc. wartości auta.

2. Kredyt gotówkowy

Finansowanie zakupu nowego samochodu może mieć miejsce również dzięki kredytowi gotówkowemu. Jest to elastyczne rozwiązanie finansowe, które otwiera drzwi do zakupu wymarzonego pojazdu bez ograniczeń typowych dla kredytu samochodowego. 

Środki uzyskane tym sposobem można wykorzystać na dowolny cel, co jest idealne dla tych, którzy szukają rzadkich modeli samochodów lub planują transakcję z rynku wtórnego. Z uwagi na brak konieczności zastawienia pojazdu, procedura związana z uzyskaniem finansowania jest zwykle uproszczona i szybka. Trzeba jednak pamiętać, że oprocentowanie bywa wyższe niż w przypadku dedykowanego kredytu samochodowego, ale sama swoboda wyboru i możliwość pokrycia dodatkowych kosztów zakupu stanowią atrakcyjną propozycję. 

Spłata odbywa się w równych ratach, które są dostosowane do możliwości finansowych kredytobiorcy. Ponadto istnieje możliwość ubezpieczenia kredytu, co daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa na wypadek nieoczekiwanych zmian w sytuacji życiowej.

Uwaga: Tak jak w przypadku innych produktów bankowych kluczowe znaczenie będzie miała Twoja zdolność kredytowa. Sprawdź, co obniża zdolność kredytową w sposób najbardziej znaczący.

3. Leasing konsumencki

Leasing kojarzy nam się z opcją dostępną wyłącznie dla przedsiębiorców, jednak okazuje się, że pozwala na finansowanie samochodu również klientom indywidualnym.

Jest to rozwiązanie dla osób, które koniecznie chcą mieć auto, ale nie posiadają wystarczającego kapitału na ten cel. Procedura wygląda tak, że można użytkować samochód za comiesięczną ratę, przy czym dalej stanowi on własność firmy leasingowej. Jednak na koniec okresu leasingowania można wykupić auto na własność w przystępnej cenie, albo też zwrócić i… zastanowić się na kolejnym! Również z tego powodu jest to doskonała opcja dla osób, które nie chcą przywiązywać się do jednego auta na długi czas.

Trzeba pamiętać też o potencjalnych wadach. Jak wspomnieliśmy, taki samochód nie jest naszą własnością. Ten typ leasingu nie daje też możliwości uzyskania pewnych korzyści podatkowych, takich jak odliczenie podatku czy zaliczenie raty na poczet kosztów utrzymania.

Pamiętaj: dealerzy mogą oferować różne warunki, jeśli chodzi o leasing samochodu. Warto więc sprawdzić, jakie są wymagania poszczególnych firm i tym samym wybrać możliwie jak najlepszą opcję.

4. Wynajem długoterminowy

Choć wynajem długoterminowy nie jest „czystą” metodą na finansowanie zakupu samochodu, to również stanowi sposób na to, aby móc użytkować pojazd taki, jak chcemy oraz przez określony czas. Tę metodę można określić jako auto na abonament, gdyż opłaca się miesięczną ratę obejmującą m.in. zysk dla wynajmującego, obowiązkowe przeglądy, ubezpieczenia, pakiet assistance oraz wymianę opon.

Istnieją jednak pewne ograniczenia. Jednym z nich jest limit kilometrów, np. do 20 tys. w ciągu roku. Nie jest to więc opcja dla osób, które jeżdżą codziennie wiele kilometrów oraz planują odległe, samochodowe podróże. Zdarza się także, że w umowie są ograniczenia powiązane np. z wyjazdem autem za granicę, a nawet… przewozem zwierząt.

Wciąż jest to jednak dobra opcja dla osób, którym zależy na użytkowaniu dobrego samochodu i na dobrych warunkach za stałą, miesięczną kwotę.

Finansowanie samochodu dla osoby prywatnej - podsumowanie

Jeśli nie masz gotówki, to nie musisz rezygnować z zakupu auta. Finansowanie zakupu samochodu jest możliwe i są opcje, które dają sporą dowolność w tym zakresie. Która z nich odpowiada Ci najbardziej?