Fundusze pożyczkowe – czym są i jak działają?

Fundusze pożyczkowe – czym są i jak działają?

Fundusz pożyczkowy to rozwiązanie przeznaczone dla firm, jako źródło dodatkowego finansowania. Polega na udzieleniu wsparcia finansowego przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą. Stanowi alternatywne źródło kapitału, kiedy firma nie może skorzystać z oferty banku, np. w sytuacji braku odpowiedniej zdolności kredytowej. Sprawdź, jak działają fundusze pożyczkowe w Polsce.

Fundusze pożyczkowe – co to jest?

Początek funduszy pożyczkowych w Polsce to lata 90-te, kiedy początkowo służyły wyłącznie lokalnej przedsiębiorczości. Z biegiem czasu ich struktura znacznie się rozrosła i zmieniła. Obecnie obejmują nie tylko powiaty i województwa, a nawet cały kraj. Fundusz pożyczkowy to instytucja pozabankowa, której celem jest wsparcie dla:

  • małych i średnich firm,
  • startupów,
  • organizacji pozarządowych,
  • innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Stanowią istotne wsparcie finansowe dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność gospodarczą lub mają zbyt niską zdolność kredytową, aby skorzystać z ofert bankowych. Ich funkcjonowanie opiera się na przepisach kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych.

Jak działają fundusze pożyczkowe?

Pożyczka z funduszu to rozwiązanie, dzięki któremu można uzyskać dodatkowe finansowanie na cele związane z rozwojem działalności gospodarczej, czyli np.:

  • nabycie środków trwałych,
  • zakup oprogramowania i wyposażenia,
  • pokrycie kosztów bieżącej działalności.

Zasady działania funduszy pożyczkowych są proste. Gotówka wypłacana jest na podstawie umowy pożyczki, w wyniku której fundusz przekazuje środki do przedsiębiorcy. Obowiązkiem pożyczkobiorcy jest spłata zobowiązania wraz z odsetkami w terminie określonym w umowie. Fundusz pożyczkowy zarabia na odsetkach. Proponowane rozwiązania mają zwykle bardzo dobre warunki cenowe. Plusem jest również elastyczne dostosowanie do przedsiębiorcy, zwłaszcza w sytuacji, w której firma dopiero rozpoczyna swoją działalność.

Fundusze pożyczkowe w Polsce – rodzaje

Niestety nie ma w Polsce jednego funduszu krajowego, do którego można się zgłosić po pożyczkę. Zazwyczaj działają one w ramach województw na zasadzie różnych form prawnych i dysponują bardzo zróżnicowanym kapitałem. Określone branże i firmy mają również dostęp funduszy krajowych, a nawet europejskich. Polski Związek Pożyczkowy skupia 57 różnych podmiotów udzielających wsparcia przedsiębiorstwom. Zaliczyć do nich możemy m.in.:

  • Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy,
  • Małopolską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.,
  • Fundację Rozwoju Śląska,
  • Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.,
  • Pomorski Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o.

Przykładem funduszu krajowego jest Fundusz Pożyczkowy Wspierania Innowacji. Dodatkowo każde województwo posiada indywidualne programy wsparcia dla osób szukających pomocy finansowej na rozwój działalności gospodarczej.

fundusze pożyczkowe dla firm

Kto może skorzystać z funduszu pożyczkowego?

Fundusze pożyczkowe dla firm skierowane są głównie do właścicieli mikro, małych oraz średnich przedsiębiorstw. Z finansowania mogą skorzystać również organizacje pozarządowe, tj.: stowarzyszenia, fundacje, kluby sportowe itp. Każde z województw posiada indywidualny program, jednak we wszystkich przypadkach starając się o pożyczkę w ramach Regionalnych i Subregionalnych Funduszy Pożyczkowych, należy spełnić kilka podstawowych wymagań:

  • firma nie może zatrudniać więcej niż 50 osób,
  • powinna mieć siedzibę na terenie województwa, w którym składamy wniosek,
  • działalność powinna być prowadzona od co najmniej 3 miesięcy (wyjątek programy dla startupów),
  • środki przeznaczone są na konkretny cel,
  • przedsiębiorca musi posiadać zdolność do spłaty pożyczki.

Finansowaniu nie podlega sektor rolniczy, zbrojeniowy oraz działalność przemysłowa określana jako szkodliwa dla środowiska lub nieetyczna.

Fundusze pożyczkowe dla firm – jakie są warunki i koszty?

W ramach funduszu pożyczkowego możemy uzyskać pożyczkę na maksymalną kwotę do 500 tys. zł. Okres spłaty jest krótki i wynosi do 36 miesięcy od dnia podpisania umowy. Rozwiązania te zazwyczaj mają 6-miesięczny okres karencji w spłacie zobowiązania. Spłata może zostać wydłużona do 60 miesięcy, ale jest to uzależnione od indywidualnych uwarunkowań. Najbardziej istotne z punktu widzenia przyszłego pożyczkobiorcy jest to, że aby w ogóle można było ubiegać się o taką pożyczkę, należy wnieść minimum 20% wkładu własnego. Warunek ten jest konieczny i nie ma od niego odstępstw. Całkowity koszt finansowania uzależniony jest od wysokości:

Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora pożyczkowego. Znajdziemy go na stronie internetowej prawie każdego funduszu. Narzędzie to pozwoli obliczyć całkowity koszt zadłużenia.

Fundusze pożyczkowe – wady i zalety

Fundusz pożyczkowy jak każda pożyczka, czy kredyt ma również swoje wady i zalety. Niewątpliwym minusem jest fakt, że aby w ogóle skorzystać z finansowania, należy wnieść minimum 20% wkładu własnego. Procedura jest również bardziej skomplikowana niż w przypadku pożyczek udzielanych w innych instytucjach. Rozwiązanie te, dostępne są też w określonych terminach, czyli nie są dostępne przez cały czas. Korzyścią jest przede wszystkim szansa na zdobycie kapitału, dzięki któremu możliwy będzie rozwój firmy. W ramach rozwiązania uzyskamy wysokie kwoty, bo aż do 500 tys. zł. Szansę na jej otrzymanie mają również firmy działające krótko, co w przypadku banków jest praktycznie niemożliwe.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności