Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Posiadanie kredytu hipotecznego to zobowiązanie na lata. Również sama procedura jego pozyskania może być czasochłonna i stresująca dla wielu osób, zwłaszcza tych, które czekają na jego przyznanie, a zamówiły np. ekipę wykończeniową do swojej nowej nieruchomości. Sprawdźmy więc ile zazwyczaj czeka się na kredyt hipoteczny.


Czym jest decyzja kredytowa?

Decyzja kredytowa w przypadku kredytu hipotecznego odnosi się do procesu, w którym bank ocenia wniosek o kredyt i podejmuje decyzję, czy zgodzić się na udzielenie finansowania danemu klientowi. W jej trakcie określane są też warunki finansowania.

Może być to decyzja:

  • pozytywna - bank akceptuje wniosek kredytowy klienta i udziela mu kredytu hipotecznego na określonych warunkach,
  • negatywna - instytucja odrzuca wniosek, na przykład z powodu słabej historii lub niewystarczającej zdolności kredytowej,
  • warunkowa - bank może zaakceptować wniosek, ale pod pewnymi warunkami, na przykład poprosić o dodatkową dokumentację lub zażądać większego wkładu własnego,
  • odraczająca - instytucja może potrzebować dodatkowego czasu na analizę wniosku i nie podejmuje decyzji od razu.

Kredyt hipoteczny - ile czeka się na decyzję?

Przyjmijmy, że złożyliśmy wszystkie niezbędne dokumenty. W takiej sytuacji maksymalny czas na decyzję ma wynosić 21 dni. Jest to termin, który narzuca bankom Ustawa o kredycie hipotecznym. Dotyczy to jednak tylko takiej sytuacji, gdy wnioskodawca złoży wszystkie, wymagane dokumenty. Zdarza się więc, że bank niejako „kupuje sobie dodatkowy czas”, właśnie poprzez zażądanie uzupełniania konkretnych dokumentów.

Może również zdarzyć się sytuacja, gdy instytucja będzie rozpatrywać dokumenty kilkuetapowo. Wówczas może pojawić się szybka, wstępna decyzja na podstawie pre-wniosku, a ostateczna dopiero po złożeniu wszystkich dokumentów. Realnie więc czas może wynosić nawet do 8 tygodni, co trzeba odpowiednio wkalkulować w swoje plany.

Kiedy pieniądze pojawiają się na koncie?

Wiemy już, ile w teorii czeka się na przyznanie kredytu hipotecznego. Co jednak z czasem wpływu środków na konto?

Zależeć będzie to od warunków danej umowy, w której taki termin powinien być dokładnie sprecyzowany. Uzależniony jest on jednak od spełnienia pewnych warunków. Jednym z nich jest dostarczenie dokumentów, np. aktu notarialnego, a także spełnienie dodatkowych warunków, takich jak założenie konta osobistego, jeśli nie posiadamy go w konkretnej instytucji.

Przedłużająca się wypłata środków z kredytu hipotecznego - co zrobić?

W optymistycznym wariancie cała procedura - nawet do uzyskania środków - może zamknąć się w ciągu miesiąca. Wiele osób zakłada właśnie taki scenariusz, dokonując na poczet nowej nieruchomości pierwszych zamówień, np. mebli. Co jednak w sytuacji, gdy pieniądze jeszcze nie dotarły, zbliża się termin odbioru, a my potrzebujemy środków?

Na szczęście również wtedy może obyć się bez zbędnego stresu. Jednym ze sposobów na szybkie pozyskanie pieniędzy są chwilówki online, które dają możliwość uzyskania środków w czasie do kilkunastu minut i z minimum formalności. Cały proces nie jest więc tak skomplikowany i żmudny jak w banku. Można wnosić także o różne kwoty, od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Ten sposób sprawdza się więc idealnie w sytuacjach nagłych, gdy po prostu nie możemy czekać na to kiedy bank prześle środki.

Jak upewnić się, że kredyt zostanie przyznany w krótkim czasie?

Załóżmy, że jesteśmy dopiero na etapie dowiadywania się, jak wziąć kredyt hipoteczny lub wypełniania wniosków o takie finansowanie. Co w tym momencie zrobić, aby uzyskać środki w jak najkrótszym terminie?

Przede wszystkim prawidłowo uzupełnić wniosek i skompletować wymagane dokumenty. Jest to absolutny priorytet, dzięki któremu bank nie będzie miał podstaw, aby przedłużyć cały proces.

Dodatkowo jeśli zdecydujesz się składać wniosek o kredyt hipoteczny w banku, gdzie masz konto osobiste, istnieje większa szansa na szybszą decyzję kredytową. W takim przypadku bank będzie miał dostęp do historii Twojego rachunku, co ułatwi mu dokładniejszą ocenę zdolności kredytowej, co z kolei zwiększy szanse na pozytywną oraz szybką decyzję.

Trzeba też z odpowiednim wyprzedzeniem zadbać o swoją historię kredytową. Tak, aby w bazach BIK oraz innych nie widniała historia niespłaconych zobowiązań, które najpewniej sprawią, że bank po prostu negatywnie rozpatrzy wniosek o kredyt hipoteczny.

Jak więc doskonale widać, ubieganie się o kredyt hipoteczny to nie tylko kwestia złożenia wniosku i oczekiwania na jego rozpatrzenie, a często po prostu wieloletnia praca nad swoją historią kredytową.

Podsumowanie

Ile czeka się na przyznanie kredytu hipotecznego? Okres ten wynosi od 2 do 4 tygodni, pomijając wpłatę środków, która przedłuża cały proces. Koniecznie trzeba więc pamiętać o tym, że nie wszystko może od razu pójść ma naszej myśli i założyć pewien margines czasowy. Jeśli natomiast nie jest możliwe, to można skorzystać z szybkich chwilówek, które można pozyskać w czasie nawet do 15 minut