Jak działa konto oszczędnościowe i gdzie najlepiej je założyć?

Wielu z nas późno zaczyna zdawać sobie sprawę, jak ważne jest regularne oszczędzanie i to nie tylko na tzw. czarną godzinę, ale także na emeryturę oraz inne, ustalone przez siebie cele. Budować taki kapitał pozwalają również specjalne konta w bankach, zwane oszczędnościowymi. Jak dokładnie działa konto oszczędnościowe, a także gdzie je założyć? Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów.

Co to jest konto oszczędnościowe i jak działa?

Zgodnie z przyjętą przez instytucje finansowe definicją, konto oszczędnościowe jest instrumentem z oprocentowaniem, pozwalającym na pracę kapitałowi oraz oszczędzanie w miarę upływu czasu. Działa podobnie jak lokata, przy czym ta ostatnia charakteryzuje się zamrożeniem środków finansowych. Natomiast w przypadku kont oszczędnościowych, środki mogą być zarówno zmniejszane, jak i sukcesywnie powiększane.

Jak natomiast działa konto oszczędnościowe? Jest ono podobne zarówno do zwykłego konta, jak i lokaty. Środki są bowiem oprocentowane, zgodnie z ustaloną przez bank stawką, która została wybrana na etapie sprawdzania różnych ofert. 

Różnicą jest natomiast to, że w przypadku konta oszczędnościowego środki nie są zamrożone, co daje dużą elastyczność w dysponowaniu nimi. Oczywiście celem jest regularne powiększanie kapitału. Jeśli jednak zajdzie nagła konieczność, to środki można łatwo i szybko wybrać. Istnieje też opcja regularnego dopłacania i powiększania kapitału, co jest głównym celem.

Czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew?

Częste jest także pytanie, czy na konto oszczędnościowe można zrobić przelew. Odpowiedź brzmi: tak! Jak wspomnieliśmy, cechą tych instrumentów finansowych jest ich duża elastyczność, także jeśli chodzi o dalsze powiększanie kapitału.

Co natomiast z wypłatami? Tutaj elastyczność jest mniejsza, choć należy upatrywać to za zaletę. Zazwyczaj jedna wypłata w ciągu miesiąca jest darmowa, natomiast kolejne są już odpłatne. Jest to po prostu sposób na zniechęcenie do tego, aby korzystać ze środków na takim koncie. Zaletą jest jednak to, że wypłata nie grozi zerwaniem odsetek tak, jak ma to miejsce w przypadku lokat.

Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?

Jest kilka powodów, dla których zdecydowanie warto posiadać taki instrument finansowy. Najważniejsze z nich to:

  • środki finansowe pracują na siebie, czyli istnieje możliwość wypracowania odsetek zgodnie z tym, jakie jest oprocentowanie oferowane przez daną instytucję,
  • środki finansowe są dostępne w sytuacjach nagłych, konta te są więc o wiele bardziej elastyczne, aniżeli długoterminowe lokaty,
  • pojawia się motywacja do oszczędzania i to nawet jeśli odkładane są stosunkowo niewielkie kwoty pieniężne,
  • istnieje możliwość przeciwdziałania inflacji - jeśli oszczędności nie są lokowane lub trzymane właśnie na takim koncie, to ich wartość z czasem spada. Inflację w roku 2023 warto sprawdzić również na naszym blogu.

W jakim banku założyć konto oszczędnościowe?

Istotne jest oczywiście pytanie, gdzie założyć konto oszczędnościowe. Jeśli chodzi o taką ofertę, to zmienia się ona dość regularnie. Warto więc na bieżąco sprawdzać, który bank ma najlepszą propozycję, jeśli chodzi o konta oszczędnościowe. Najlepsza to jednak nie tylko najwyższe oprocentowanie, ale często także dodatkowe warunki, które muszą zostać spełnione oraz z którymi trzeba dokładnie się zapoznać. Jednym z najczęstszych jest konieczność założenia konta w danym banku.

Jeśli chodzi o odsetki, to zazwyczaj nalicza się je co miesiąc. Dzięki temu kwota regularnie się powiększa i efekty oszczędzania są cały czas widoczne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że od odsetek bank będzie pobierał podatek (tzw. podatek Belki). Wynosi on 19 proc.

Konto oszczędnościowe w tym samym banku, czy innym?

Tak naprawdę wszystko zależy od osobistych preferencji oraz od aktualnych ofert. Warto jednak założyć konto oszczędnościowe w innym banku, czyli w takim, którego nie posiadamy regularnie używanego konta osobistego. Często pozwala to uchronić się przed chęcią wypłacania środków, które im łatwiej dostępne, tym większa chęć sięgania po nie i tym samym uszczuplania zaoszczędzonych pieniędzy.

Jak dodatkowo utrudnić sobie korzystanie z zaoszczędzonych środków?

Jak wspomnieliśmy, środki na koncie oszczędnościowym są dla wielu osób… kuszące. Dlatego poza założeniem go w innym banku, warto zastosować także dodatkowe metody, zniechęcające do wykonywania wypłat, ale i oszczędzania większych kwot. Takie sztuczki to m.in.:

  • ustawienie do konta oszczędnościowego trudnego hasła,
  • nieposiadanie aplikacji na telefonie do banku, w którym mamy założone takie konto,
  • ustawienie na koncie osobistym regularnych, zautomatyzowanych zleceń, które pozwolą na przekierowywanie jeszcze większych kwot.

Posiadanie konta oszczędnościowego to łatwy i szybki sposób na regularne oszczędzanie, nawet niewielkich kwot. Tym samym - również dzięki odsetkom - można zbudować kapitał pozwalający np. na gromadzenie środków np. na emeryturę, wymarzone wakacje lub zakup mieszkania. Cel? Wybieramy go sami!