Jak firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów?
Główną zaletą pożyczek udzielanych online ma być ich szybka dostępność, dlatego wiele firm stosuje coraz to nowsze metody sprawdzania klientów. Wszystko po to, aby środki na koncie pojawiły się w jak najkrótszym czasie. W artykule przeczytasz o tym, w jaki sposób firmy pozabankowe weryfikują klientów.
Jak firmy pożyczkowe sprawdzają klientów? Metody weryfikacji
Każda firma pożyczkowa stosuje własne metody sprawdzania klientów. Wszystko po to, aby zmniejszyć ryzyko podczas udzielania kredytów online i zapobiec ewentualnym wyłudzeniom. Do najbardziej popularnych metod weryfikacji klientów przez firmy pożyczkowe zaliczają się:
- przelew weryfikacyjny wykonany z osobistego rachunku,
- aplikacja, która łączy się z bankiem,
- pracownik poczty wypłacający pożyczkę za pomocą czeku GIRO,
- kurier, który dostarcza umowę pożyczki,
- kontakt telefoniczny celem potwierdzenia danych z wniosku.
Weryfikacja przez przelew, czyli jak firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów
Przelew weryfikacyjny na 1 grosz lub 1 zł to jedna z najbardziej popularnych metod sprawdzania klientów. To również jeden z najprostszych sposobów, aby potwierdzić dane klienta wnioskującego o pożyczkę. Pożyczkodawca sprawdza, czy dane z przelewu zgadzają się z danymi wpisanymi we wniosku. Z tego powodu przelew ten musi być wykonany z własnego rachunku bankowego. Do wyboru mamy dwa rodzaje przelewu:
- Przelew zwykły – należy pamiętać, że tradycyjny przelew może wydłużyć czas, w jakim otrzymamy pożyczkę online na konto, jeżeli nie mamy rachunku w tym samym banku co pożyczkodawca. Przelew wykonany z innego rachunku może zostać zaksięgowany nawet następnego dnia roboczego i dopiero wtedy firma pożyczkowa będzie mogła potwierdzić dane wnioskodawcy.
- Przelew natychmiastowy – dostępny za pomocą firm realizujących szybkie przelewy, np. Blue Media. Główną zaletą tej metody jest to, że środki z przelewu księgowane są w ciągu kilkunastu minut na koncie pożyczkodawcy. Pozwala to na szybkie potwierdzenie danych i dostęp do dodatkowej gotówki jeszcze w dniu złożenia wniosku.
Jak firmy pozabankowe weryfikują klientów za pomocą aplikacji?
Weryfikacja za pomocą specjalnych aplikacji to jedna z najszybszych i najbardziej skutecznych metod sprawdzania klienta. Część z nich, oprócz potwierdzenia podstawowych danych wnioskodawcy, dostarcza również firmie pożyczkowej historię naszych transakcji z rachunku bankowego. Dzięki temu powstaje raport pozwalający ocenić naszą zdolność kredytową. Dostępne są od kilku lat, ale tak naprawdę dopiero teraz cieszą się dużą popularnością. Do najbardziej znanych zaliczyć możemy:
- Instantor
- Kontomatik
- KontoConnect
- GroszConnect
Sposób działania tych aplikacji jest podobny. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i wybrać z listy banków swój i następnie przejść przez proces logowania. Proces ten jest bezpieczny, ponieważ dane są zabezpieczone przez szyfrowania SSL i nie są przechowywane. Aplikacje te nie zapisują żadnych danych. W jednym z artykułów omawiamy najbardziej popularną aplikację, jaką jest Instantor. Sprawdź, jak działa.
Na czym polega weryfikacja bezpośrednia?
Firmy pozabankowe umożliwiają skorzystanie z oferty pożyczki również w sytuacji, w której wnioskodawca nie posiada konta bankowego lub konto bankowe zajęte jest przez komornika. Wniosek o pożyczkę można złożyć telefonicznie lub online, a umowę podpisać na poczcie lub poprzez kuriera. W ten sam sposób odbieramy również gotówkę. Wypłata w placówce pocztowej odbywa się za pomocą czeku GIRO i to na pracowniku poczty ciąży obowiązek zweryfikowania danych klienta. Proces ten wygląda tak samo, kiedy umowa dostarczana jest przez kuriera. Do odbioru gotówki musimy przedstawić ważny dokument tożsamości.
Kontakt z klientem, czyli jak firmy pożyczkowe weryfikują klientów przez telefon?
Metoda ta stosowana jest coraz rzadziej, ze względu na bardziej skuteczne metody weryfikacji, które zostały omówione powyżej. Zdarza się jednak, że firmy pożyczkowe dzwonią do potencjalnych klientów, zwłaszcza kiedy decydujemy się na pożyczkę z gwarantem. Bardzo często w ten sposób weryfikowane są dane poręczyciela.