Przeniesienie kredytu hipotecznego - czy to możliwe?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które podpisujemy na wiele lat. W ciągu tego okresu oferty kredytów ulegają zmianie, dlatego wielu klientów decyduje się przenieść umowę do innego banku, aby dostać lepsze warunki spłaty. Z artykułu dowiesz się, na czym polega przeniesienie kredytu hipotecznego i jak zrobić to krok po kroku.

Czy można przenieść kredyt hipoteczny?

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest możliwe. Cała procedura polega na spłacie wcześniejszego zobowiązania za pomocą pieniędzy uzyskanych z nowego kredytu. To inaczej tzw. refinansowanie kredytu. Jednym z głównych powodów przenoszenia kredytów są niższe koszty, jednak nie zawsze jest to element decydujący.

Kiedy warto zdecydować się na przeniesienie kredytu hipotecznego?

To, czy przeniesienie kredytu hipotecznego będzie dla nas opłacalne, uzależnione jest od kilku czynników, do których zaliczymy m.in. to:

  • jaką marżę otrzymamy w nowym banku; jest to wartość stała i razem z WIBOR stanowią wysokość oprocentowania naszego kredytu. Obniżenie marży daje nam zatem realne oszczędności,
  • czy chcemy połączyć kilka zobowiązań w jedną ratę, dzięki czemu możemy obniżyć wysokość miesięcznej raty,
  • czy chcemy skrócić okres kredytowania, co znacznie zmniejszy całkowity koszt kredytu.

Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku – co jest ważne?

Zanim zdecydujesz się na przeniesienie kredytu hipotecznego, sprawdź, jakie będą koszty całej procedury. Zwróć uwagę na to:

  • czy jest pobierana opłata za wcześniejszą spłatę aktualnego kredytu hipotecznego - informacja ta powinna być zapisana w umowie lub dołączonym do niej cenniku. W niektórych przypadkach może stanowić nawet kilka procent od wartości kredytu, jaki pozostał do spłaty,
  • czy jest pobierana prowizja za udzielenie kredytu w banku, do którego chcemy przenieść kredyt,
  • jakie są koszty dodatkowych ubezpieczeń i porównaj, które są tańsze,
  • jaki jest koszt opłat sądowych związanych ze zmianą zapisów w księgach wieczystych.

Jak przenieść kredyt hipoteczny krok po kroku?

Przeniesienie kredytu powinniśmy zacząć przede wszystkim od porównania ofert dostępnych na rynku. Do tego celu najlepiej wykorzystać dostępne przeglądarki internetowe lub zasięgnąć porady u doświadczonego pośrednika finansowego. Za pomocą pośrednika możemy również złożyć wniosek o przeniesienie kredytu do konkretnych banków

Banki umożliwiają również złożenie zapytania o kredyt przez stronę internetową, dzięki czemu w kolejnym kroku skontaktuje się z nami doradca hipoteczny danej instytucji. Możemy również wybrać się osobiście do banku, którego ofertę wybierzemy. Pracownik przekaże nam informację na temat tego, jakie dokumenty będą wymagane.

Podczas przenoszenia kredytu hipotecznego możemy na nowo ustalić okres kredytowania, a co za tym idzie dowolnie zmodyfikować wysokość raty, oczywiście w ramach naszej zdolności kredytowej. Trzeba jednak pamiętać, aby dopytać o wszystkie koszty, które będą związane z całą procedurą przenoszeni i poprosić o harmonogram spłat, aby sprawdzić, jaka będzie wysokość nowej raty.

Przeniesienie kredytu a wkład własny

Przeniesienie kredytu hipotecznego zazwyczaj nie wymaga wnoszenia wkładu własnego. W tym przypadku wkładem będzie różnica pomiędzy aktualną wartością nieruchomości a saldem kredytu, jaki pozostał do spłaty. 


Czy przeniesienie kredytu hipotecznego na inną nieruchomość jest możliwe?

Jak przenieść kredyt hipoteczny na inną nieruchomość? W pierwszej kolejności musisz udać się do banku, w którym masz kredyt hipoteczny. Należy wypełnić wniosek o zmianę zabezpieczenia. Aby taka zmiana była możliwa, konieczne będzie dostarczenie operatu szacunkowego nieruchomości. Wycenę możemy zamówić sami u dowolnego rzeczoznawcy lub skorzystać z pomocy banku, który zleci za nas taką usługę. Podczas składania wniosku doradca bankowy poinformuje nas również o tym, czy konieczne będzie dostarczenie na nowo dokumentów dochodowych. Po dokonaniu analizy przygotowywany jest aneks, ale w większości banków zmiana ta będzie płatna.