Jak działa debet na koncie?

Dodatkowa gotówka w postaci debetu w koncie to dobre rozwiązanie, które pozwala zaspokoić doraźne potrzeby. Nie każdy jednak wie, jak spłacić debet, aby nie narazić się na dodatkowe opłaty karne i odsetki. Sprawdź więc, jak działa debet na koncie i korzystaj z usługi w bezpieczny sposób.

Co to jest debet na koncie?

Debet na koncie oznacza ujemne saldo na rachunku bankowym. Powstaje wtedy, kiedy wypłacimy z tego rachunku większą sumę pieniędzy, niż na nim było. Aby korzystać z tej usługi, należy zawrzeć osobną umowę z bankiem. Zanim jednak do tego dojdzie, bank zweryfikuje naszą zdolność kredytową i sprawdzi dane w bazach dłużników. Wysokość debetu uzależniona będzie od indywidualnej oceny naszej sytuacji. Zazwyczaj jednak nie przekracza kilku tysięcy złotych. 

Wykorzystanie debetu powoduje, że na rachunku mamy ujemne saldo, od którego naliczane są odsetki. Warto podkreślić, że odsetki płaci się tylko od kwoty, która jest na minusie, a nie od całości limitu, który został nam przyznany. RRSO debetu jest zazwyczaj niższe od kredytu gotówkowego. 

Jak działa debet na koncie?

Debet na koncie różni się od limitu w koncie osobistym, chociaż sposób spłaty w obu przypadkach jest taki sam. Aby aktywować debet, zazwyczaj wystarczy zadzwonić na infolinię lub wypełnić wniosek online przez bankowość internetową. Przyznawany jest jednorazowo, więc jego spłaty należy dokonać do końca przyszłego miesiąca. Limit na koncie włączany jest zazwyczaj na 12 miesięcy i do jego aktywacji wymagane jest podpisanie odrębnej umowy. Możemy go dowolnie wykorzystywać i spłacać. W swoim działaniu przypomina zatem pozabankowy kredyt odnawialny. Przyznanej sumy pieniędzy nie musimy wydawać i można potraktować j jako gotówkę na tzw. czarną godzinę.

Debet rozliczany jest w cyklach miesięcznych, dlatego środki, które wydamy należy zwrócić najczęściej w ciągu 30 dni. Każdy wpływ na konto w pierwszej kolejności spłaca debet. Jeżeli na konto wpłynęła kwota 4000 zł, a minus za zeszły miesiąc wynosi 1000 zł, to w następnym miesiącu mamy do wykorzystania 3000 zł własnych środków. Po uregulowaniu należności możemy nadal korzystać z przyznanego debetu. 

Kto może korzystać z debetu na koncie?

Warunkiem koniecznym, aby skorzystać z debetu, jest posiadanie konta osobistego w banku. To usługa przeznaczona dla osób pełnoletnich, które wykażą odpowiednią zdolność kredytową. Jeżeli nasze wynagrodzenie nie wpływa bezpośrednio na rachunek, to konieczne będzie przedstawienie zaświadczenia od pracodawcy o naszym zatrudnieniu. Bank ocenia również naszą wiarygodność kredytową, dlatego wszelkie negatywne wpisy w bazach dłużników, automatycznie przekreślają naszą szansę na otrzymanie debetu.

Jak spłacić debet na koncie?

Spłata debetu na koncie następuje poprzez każde zasilenie konta. To może być np. przelew wynagrodzenia, wpłata gotówki w kasie lub wpłata w bankomacie. Środki, które zasilą rachunek w pierwszej kolejności spłacają saldo ujemne. W przypadku limitu po spłacie ujemnego salda nadal możemy korzystać z przyznanej kwoty debetu. 

Co jeśli nie spłacę debetu na czas?

Debet na koncie jest oprocentowany, więc za korzystanie z tej usługi zapłacimy odsetki. Czasem zdarzają się oferty bezodsetkowe, np. jeżeli zwrócimy środki w ciągu 7 dni to bank nie naliczy nam dodatkowych opłat za wykorzystaną gotówkę. Co jeśli nie spłacisz debetu na czas? W tej sytuacji bank może:

  • naliczyć odsetki karne,
  • wypowiedzieć umowę w trybie natychmiastowym,
  • przekazać informację o zaległościach do BIK,
  • sprzedać dług, wtedy odzyskaniem należności zajmie się komornik.

Debet w koncie to dobre rozwiązanie, kiedy potrzebujemy pożyczyć na chwilę niewielką kwotę gotówki. Przydaje się również w nagłych sytuacjach i w praktyce jest to rozwiązanie, które może zupełnie bezodsetkowe. Każdy bank proponuje jednak inny wariant, dlatego należy zapoznać się z ofertą przed podpisaniem umowy. Spłata w terminie gwarantuje nam bowiem bezpieczne korzystanie z usługi.