Jak sprawdzić swój BIK?

Jak sprawdzić swój BIK?

W zdecydowanej większości przypadków potencjalni kredytobiorcy oraz pożyczkobiorcy są weryfikowani w rejestrach takich jak BIK (Biuro Informacji Kredytowej). BIK gromadzi informacje o kredytobiorcach oraz usługach finansowych, z których oni korzystają, nie są to jednak dane niejawne, dostępne do wglądu tylko dla banków. Jak sprawdzić swój BIK, zarówno za darmo, jak i za niewielką opłatą? Oto praktyczny przewodnik w tym zakresie.

Jak sprawdzić BIK

Dlaczego warto sprawdzić swój BIK?

Zanim dowiemy się, jak sprawdzić BIK, trzeba dowiedzieć się, w jakich celach warto tego dokonać. Jest to przydatne przede wszystkim wtedy, gdy dana osoba planuje ubiegać się o kredyt, a jednocześnie chce dowiedzieć się, jak jej historia kredytowa może prezentować się w oczach instytucji finansowych takich jak banki. 

Jest to konieczne zwłaszcza w przypadku zaciągania zobowiązań na duże kwoty, w tym m.in. kredytów hipotecznych. Dla banków w takim przypadku kluczowe znaczenie ma ocena punktowa BIK wskazująca, jaką wiarygodność kredytową ma dana osoba i z jakim ryzykiem może wiązać się pożyczenie jej pieniędzy

Takiego sprawdzenia warto dokonać również po to, aby dowiedzieć się, czy nie jest się dłużnikiem albo, czy na nasze dane nie zostały wyłudzone pożyczki. Okazuje się, że tylko w okresie pomiędzy lipcem a wrześniem roku 2020 zanotowano ponad 1800 prób wyłudzenia kredytów i to na łączą kwotę około 61 mln złotych. Warto więc na bieżąco kontrolować BIK, aby uniknąć znalezienia się w takim położeniu.Jak sprawdzić BIK za darmo, czyli zakładanie konta

Na szczęście istnieje sposób na to, aby kontrolować swoją historię kredytową, bieżące zobowiązania, a także ewentualne wyłudzenie pożyczki lub kredytu. Taką możliwość daje Biuro Informacji Kredytowej. Jak sprawdzić swój BIK? Wystarczy założyć konto na stronie internetowej tejże instytucji, co można zrobić w zaledwie kilka minut.

Jakie dane trzeba w tym przypadku uzupełnić?

  • Dane osobowe, w tym imię, drugie imię oraz nazwisko. 
  • Aktywny i użytkowany na co dzień adres e-mail (to na niego zostanie wysłany link weryfikacyjny). 
  • Numer telefonu komórkowego. 
  • Dane dokumentu tożsamości (może być to dowód, polski paszport lub karta pobytu), w tym serię i numer, datę wydania oraz datę ważności. 
  • Adres zamieszkania. 

Oprócz drugiego imienia, uzupełnienie wszystkich powyższych informacji jest obowiązkowe, aby móc przejść przez proces weryfikacyjny oraz później sprawdzić BIK. Konieczne jest także wyrażenie zgody na zapisy znajdujące się w regulaminie BIK, a także zgody na Politykę Ochrony Prywatności oraz Aplikacji tego systemu. 

To jednak nie koniec procesu weryfikacji. Po wypełnieniu formularza dostępnego na stronie kolejnym krokiem jest zeskanowanie dokumentu tożsamości, a także wykonanie przelewu identyfikacyjnego w kwocie 1 zł, aby potwierdzić posiadanie konkretnego rachunku bankowego (nie może być to rachunek na firmę). Istotne znaczenie ma również podanie prawidłowego adresu e-mail, na który dostarczana jest wiadomość wraz z linkiem aktywacyjnym do konta w BIK. Weryfikowany jest dodatkowo podany numer telefonu, na który przesyłany jest unikalny kod do logowania.

Prośba o raport BIK

Po prawidłowym wykonaniu wszystkich powyższych czynności i zalogowaniu się na konto wystarczy kliknąć ikonę wiadomości, co oznacza prośbę o przedłożenie danych przetwarzanych przez instytucję, jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Kiedy taki raport zostanie przesłany? Może to potrwać nawet do 30 dni i co dodatkowo istotne, konsument ma możliwość jego uzyskania zaledwie raz na 6 miesięcy. Istnieje jednak alternatywa na to, jak sprawdzić BIK szybciej, choć z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty. Trzeba pamiętać także o tym, że jeśli uzyskany raport jest niepomyślny, nie ma możliwości skorzystania z usługi takiej jak czyszczenie BIK, jeśli kredytobiorca chciałby pozbyć się negatywnych informacji na temat swojej historii kredytowej. Czyszczenie jest możliwe tylko w przypadku pozytywnych danych oraz tych informacji, dla których upłynął okres 5 lat od uregulowania zobowiązania. Warto o tym pamiętać i przywiązywać szczególną wagę do danych widniejących w tejże bazie.

Jak sprawdzić swój BIK szybciej?

Odpowiedź jest prosta: wystarczy uiścić kwotę 39 zł brutto i jednorazowo wygenerować raport zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat swojej historii kredytowej. Atutem płatnego rozwiązania jest dodatkowo to, że raport gotowy jest w zaledwie 5 minut. Jeśli więc dane potrzebne są szybciej, takie rozwiązanie może być lepsze, aniżeli wersja darmowa. Jak sprawdzić swój BIK? Jak widać jest to możliwe i całą procedurę można wykonać online i to bez wychodzenia z domu. Jest to dogodne rozwiązanie dla wszystkich potencjalnych kredytobiorców, a także tych osób, które chcą skontrolować, czy nie mają zobowiązań, których nie zaciągnęli. Możesz także wybrać opcję w Pakiecie, za 99 zł - zawiera on:

  • Opcję sprawdzenia raportu BIK - 6 razy.
  • Alerty BIK na 12 miesięcy - każdorazowo gdy ktoś (lub Ty) próbuje złożyć wniosek o kredyt / raty itd. na Twoje dane, zostaniesz o tym natychmiast poinformowany i możesz odpowiednio szybko zareagować. Poza tym co miesiąc dostajesz na podanego przy logowaniu maila z podsumowaniem. Wygląda on tak:

Jak sprawdzić BIK - alert miesięczny


Takie regularne sprawdzenie jest więc swego rodzaju zabezpieczeniem, z którego w związku z niemałą liczbą wyłudzeń w ostatnich miesiącach, zdecydowanie warto skorzystać.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności