Jak sprawdzić zdolność kredytową przez internet?

Zdolność kredytowa określa nam maksymalną kwotę kredytu, jaką możemy otrzymać w ramach danego rozwiązania kredytowego. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową i czy możemy zrobić to online? Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Co to jest zdolność kredytowa?

Odpowiednia zdolność kredytowa to warunek otrzymania każdego dodatkowego finansowania. Oczywiście im jest lepsza, tym wyższą kwotę kredytu możemy uzyskać. Każda instytucja ocenę zdolności kredytowej przeprowadza według własnych kryteriów. Najbardziej rygorystyczne wymagania pod tym względem mają banki, które działają pod kontrolą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Decyzja odmowna w jednym banku, czy firmie pożyczkowej nie oznacza jednak, że w kolejnej instytucji wynik analizy będzie taki sam. 

Zgodnie z definicją zdolność kredytowa określa maksymalną kwotę wraz z uwzględnieniem wszystkich opłat i odsetek, jaką będziemy mogli uregulować w wyznaczonym terminie. Powiązana jest wysokością raty spłacanej przez przyszłego kredytobiorcę. Im dłuższy okres kredytowania, tym rata będzie niższa.

Jak obliczyć zdolność kredytową?

Przepisy prawa bankowego zdolność kredytową wskazują jako główny wymóg otrzymania dodatkowego finansowania. Ocena zdolności kredytowej przeprowadzana jest na podstawie informacji, jakich udzielimy lub dokumentów, które będą wymagane. Na wynik tej oceny wpływ będą miały m.in.:

  • stan cywilny kredytobiorcy,
  • wiek kredytobiorcy,
  • wykształcenie,
  • wysokość i źródło dochodów,
  • aktualne zobowiązania kredytowe,
  • wysokość miesięcznych wydatków na utrzymanie,
  • liczba osób w gospodarstwie domowym.

Na zdolność ma również wpływ rodzaj kredytu, jego wysokość oraz zastosowane zabezpieczenia. Znaczenie ma również okres kredytowania i to jakie raty wybierzemy, czyli równe czy malejące. 

Jak sprawdzić zdolność kredytową online?

Zdolność kredytową możemy sprawdzić w sposób tradycyjny, czyli udać się do placówki bankowej lub dzwoniąc na infolinię banku. Znacznie szybciej i wygodniej zrobimy to jednak online, czyli bez wychodzenia z domu. Jak więc sprawdzić zdolność kredytową przez internet? Możemy to zrobić na dwa sposoby, czyli wykorzystując:

  • kalkulator zdolności kredytowej – dostępny na wielu stronach internetowych. Liczy zdolność w ciągu kilku sekund. Wystarczy uzupełnić odpowiednie dane takie jak: wysokość miesięcznych dochodów, wysokość aktualnych zobowiązań, liczba osób na utrzymaniu, rodzaj kredytu i jego oprocentowanie.
  • kalkulator online wybranego banku – zanim złożymy wniosek w konkretnym banku, możemy sprawdzić swoją zdolność poprzez stronę internetową konkretnej instytucji. Taki kalkulator jest bardziej precyzyjny, ponieważ uwzględnia algorytmy stosowane przez danego kredytodawcę. Oczywiście w każdym przypadku kalkulator obliczy nam tylko wstępną zdolność kredytową. To, jaka zostanie udzielona decyzja, zależeć będzie również od oceny naszej wiarygodności kredytowej.

Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK?

Dzięki informacjom zawartym w Biurze Informacji Kredytowej, czyli BIK możemy zweryfikować własną historię kredytową. Warto to zrobić, zanim złożymy wniosek o kredyt, bo często powodem decyzji odmownej, jest właśnie negatywny wpis w BIK. Może to być informacja o opóźnieniach w spłacie lub nieaktualne informacje na temat naszych zadłużeń. Aby to sprawdzić, należy zalogować się na stronie internetowej biura i pobrać raport BIK. Koszt takiego raportu wynosi 39 zł i otrzymuje się go w ciągu kilku minut. Należy również pamiętać, że BIK negatywne wpisy na temat naszych zobowiązań może przetwarzać przez okres 5 lat, nawet jeżeli są już one uregulowane. Wiesz już, jak sprawdzić zdolność kredytową, przeczytaj również, jak firmy pożyczkowe weryfikują swoich klientów.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytową można poprawić na wiele różnych sposobów. Do najbardziej popularnych należą:

  • dodatnie do wniosku dodatkowego kredytobiorcy, którego dochody mogą podnieść zdolność kredytową,
  • wyższy wkład własny w przypadku kredytu hipotecznego,
  • zamknięcie produktów dodatkowych tj. limit w koncie, czy karta kredytowa,
  • konsolidacja zobowiązań, dzięki której uzyskamy jedną, niższą ratę,
  • obniżenie wydatków w domowym budżecie.

Firmy pożyczkowe stosują mniej rygorystyczne wymogi dotyczące oceny zdolności kredytowej, ponieważ działają według innych przepisów. Często jest to jedyna alternatywa do kredytów bankowych.