Pożyczki i kredyty gotówkowe są obecnie łatwo dostępne, a cała procedura ich pozyskiwania może być przeprowadzona online, często w zaledwie kilkanaście minut. To ogromne udogodnienie, ale i ryzyko wyłudzeń, których ofiarami pada wielu Polaków. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak udowodnić, że nie braliśmy pożyczki lub kredytu, gdy do naszych drzwi zapuka komornik? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji w tym zakresie.
Zaciągnięcie chwilówki online jest niezwykle łatwe i tak naprawdę wystarczą do tego dane z dowodu osobistego, a także dodatkowa weryfikacja, którą zajmuje się każda rzetelnie działająca firma. Nieco bardziej skomplikowana jest procedura w bankach, choć także i tutaj - zwłaszcza jeśli posiadamy konto w danej instytucji - proces udzielania kredytu jest bardzo łatwy i może zająć niewiele więcej, aniżeli podczas zaciągania pożyczki.
Już w tym momencie można jednak dostrzec potencjalne źródło problemów, mianowicie sytuację, gdy nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, np. wskutek kradzieży lub zagubienia. Trzeba uważać także na sytuację taką jak skanowanie dokumentów, gdyż w praktyce również to może skutkować trafieniem danych do osoby, która będzie chciała wykorzystać je dla nielegalnych celów takich jak zaciągnięcie kredytu lub pożyczki bez naszej wiedzy i na naszą szkodę.
Niestety oszuści są coraz bardziej przebiegli jeśli chodzi o swoje działania. Dlatego też każdy z nas powinien uważać na kradzież danych, które mogą zostać wykorzystane do niecnych celów. Jak więc sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Na szczęście jest to możliwe i to względnie łatwo.
Generalnie najlepszym źródłem informacji w tym zakresie (a także sprawdzania historii spłat) jest BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej. To tam trafiają wszelkie informacje dotyczące zobowiązań finansowych takich jak kredyty i pożyczki. Aby więc dowiedzieć się, czy są tam jakiekolwiek, których sami nie zaciągnęliśmy, należy pobrać raport BIK. Taki dokument może mieć albo formę podstawową, albo rozwiniętą w wyższej cenie. Możliwość weryfikacji daje też instytucja taka jak KRD, a także Info Monitor.
Większe, cieszące się dużą popularnością firmy pożyczkowe także korzystają z takich monitorów oraz pobierają dane z BIK. Dlatego również w przypadku wielu chwilówek można pozyskać takie informacje.
Porada: W przypadku tego typu oszustw najlepiej reagować jak najszybciej. Dlatego można skorzystać także z opcji, jaką są Alerty BIK. Po ich wykupieniu otrzymuje się informację na temat każdego zapytania kredytowego na konkretne dane osobowe. Można dzięki temu szybciej dowiedzieć się, że ktoś próbuje wyłudzić na nas kredyt albo pożyczkę i tym samym sprawnie zareagować.
W takich sytuacjach konieczne jest szybkie działanie, nie zaś chowanie głowy w piasek. Pierwszym krokiem jest poinformowanie banku albo instytucji pozabankowej o zaistniałej sytuacji. Sprawę należy też jak najszybciej zgłosić na policję oraz zastrzec swoje dokumenty. Warto pamiętać o tym, że jeśli oszustom uda się zaciągnąć jedną pożyczkę, to nierzadko podejmują szybko oni kolejnych prób.
Czas ma więc ogromne znaczenie, aby uchronić się przed łańcuchem zaciągniętych bez naszej wiedzy zobowiązań finansowych. Trzeba także zebrać dowody w sprawie, np. udowodnić, że pieniądze nie zostały przelane na należące do nas konto. Niestety cała procedura jest trudna i czasochłonna, dlatego lepiej zapobiegać takim sytuacjom. Często zaleca się też, aby w takim przypadku od razu skorzystać z pomocy prawnika, który pomoże w zebraniu materiału dowodowego i w kontakcie z instytucjami.
Aby uniknąć sytuacji, gdy ktoś weźmie na nas kredyt przez Internet, trzeba wiedzieć, w jaki sposób się przed tym chronić. Oto najważniejsze wskazówki, które mogą w tym pomóc:
Ktoś wziął na mnie kredyt to sytuacja, której każdy z nas chciałby uniknąć. Jak widać są na to skuteczne sposoby i najlepiej zadbać po prostu o prewencję, dzięki której można w sposób znaczący zminimalizować takie ryzyko oraz ochronić się przed spiralą zadłużenia, do której nie doprowadziły nasze własne działania, a oszuści.