Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej – co to jest? Definicja

Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej (KBIG S.A.) to jedno z kilku rejestrów dłużników, które działa na podstawie ustawy z 2010 roku o „Udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych”. Biuro należy do międzynarodowej Grupy CRIF, której zadaniem jest dostarczanie informacji kredytowych i biznesowych dla instytucji finansowych, a także przedsiębiorstw w Europie. 

Co jest celem działania KBIG?

Głównym zadaniem Krajowego Biura Informacji Gospodarczej jest gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych na temat rzetelności w regulowaniu zobowiązań osób fizycznych i przedsiębiorstw. Celem jest pomoc w ocenie ryzyka podczas zawierania transakcji. 

Korzystając z systemu KBIG możesz:

  • sprawdzić wiarygodność podmiotu gospodarczego – na podstawie zgromadzonych danych o danym podmiocie gospodarczym łatwiej ocenić ryzyko skorzystania z usług danej firmy, np. możesz zweryfikować biuro podróży, zanim kupisz wycieczkę.
  • zbudować pozytywną historię płatniczą – firmy współpracujące z KBIG mogą dopisać pozytywną informację na nasz temat do rejestru, dzięki temu wzrośnie nasza wiarygodność jako Klienta,
  • ujawnić informacje gospodarcze – będąc wierzycielem mamy możliwość dodawania danych do bazy biura danych o zadłużeniu firm i konsumentów.

Jak sprawdzić siebie w KBIG S.A.?

Każdy konsument ma możliwość sprawdzenia tego, jakie informacje są przetwarzane na jego temat w rejestrach biur informacji gospodarczych. W Krajowym Biurze Informacji Gospodarczej zrobimy to na dwa sposoby.

  • Za pomocą elektronicznego dostępu do systemu KBIG

Należy wypełnić wniosek zgłoszeniowy i przesłać go tradycyjną pocztą na adres korespondencyjny. Następnie otrzymasz login i hasło do zalogowania się w systemie KBIG do swojego konta. Konto umożliwia dostęp do Raportu o sobie (informacje pozytywne i negatywne o spłacanych zobowiązaniach) lub Raportu z rejestru zapytań (kto sprawdzał dane na nasz temat). 

  • Korespondencyjnie lub w siedzibie KBIG (Kraków ul. Lublańska 38)

Uzyskanie „Raportu o sobie” lub „Raportu z rejestru zapytań” jest bezpłatne raz na 6 miesięcy. Kolejne raporty są płatne zgodnie z Cennikiem.

Sprawdź także inne definicje dostępne na stronie Credy: