Kredyty bez zaświadczeń: jakie są warunki i czy warto się na nie zdecydować?

Potrzebujesz gotówki w bardzo krótkim czasie, np. na niespodziewane wydatki? W takiej sytuacji możesz nie mieć czasu na pozyskiwanie różnego rodzaju dokumentów. Wówczas rozwiązaniem jest choćby kredyt bez zaświadczeń, który można uzyskać i to w dość łatwy sposób (o ile spełnia się kilka warunków). Jak wygląda to w praktyce? Serdecznie zachęcamy do lektury oraz poznania szczegółowych informacji.

Kredyt bez zaświadczenia w praktyce 

Jeszcze niedawno uzyskanie środków finansowych bez szeregu zaświadczeń było możliwe tylko w firmach pozabankowych oferujących np. szybkie chwilówki online. Od kilku lat ma jednak miejsce upraszczanie procedur również w bankach, które proponują łatwiejsze domykanie formalności w tym zakresie. Chodzi tutaj przede wszystkim o kredyty gotówkowe na różne cele.

Kredyty bez zaświadczeń nie oznaczają jednak całkowitego braku dokumentów. Zazwyczaj bowiem takie instytucje wymagają dowodu osobistego, a także przedłożenia oświadczenia o dochodach. To ostatnie składane jest przez samego klienta, który deklaruje wysokość uzyskiwanych dochodów. Nie jest w tym przypadku wymagane potwierdzenie tych informacji przez pracodawcę. Dokument, jakim jest zaświadczenie jest natomiast przedkładany przez pracodawcę, co jest oczywiście zdecydowanie bardziej czasochłonne. Warto więc pamiętać o różnicy pomiędzy oświadczeniem a zaświadczeniem, która w tym przypadku okazuje się znacząca.

Jeszcze łatwiej wygląda to w przypadku oferty, jaką są pożyczki bez zaświadczeń. Tutaj wystarczy jedynie wypełnić formularz online, który obejmuje dane osobowe, deklarowane zarobki i numer konta bankowego. Wszystko to bez wychodzenia z domu i w zaledwie kilka minut w wybranej przez siebie firmie oferującej takie usługi.

Kredyt gotówkowy online i bez zaświadczeń pod lupą

Wiemy już, że możliwe jest pozyskanie kredytu gotówkowego bez zaświadczeń o dochodach. Można dodatkowo zrobić to online. Warto jednak pamiętać, że tego typu kredyty mają pewne ograniczenia. Zazwyczaj są to przede wszystkim niższe kwoty finansowania, które są oczywiście indywidualne dla każdego banku. Jeśli więc interesują nas wyższe sumy, to warto sprawdzić kilka różnych ofert.

Kolejnym ograniczeniem jest to, że kredyt bez zaświadczeń w danym banku bardzo często dostępny jest wyłącznie dla klientów danych instytucji. Wynika to z faktu, że proces weryfikacji swoich klientów jest znacznie łatwiejszy, dostępna jest bowiem od razu historia na ich rachunkach. Jeśli dodatkowo dana osoba ma w banku konto od wielu lat, to uzyskanie środków także będzie szybsze i znacznie łatwiejsze.

Bank zawsze sprawdzi też dane zawarte w BIK. Dlatego w przypadku zaległości może okazać się, że uzyskanie pieniędzy nie będzie możliwe. Trzeba więc unikać wszelkiego rodzaju opóźnień w spłatach zobowiązań, które negatywnie odbiją się na scoringu.

Gdzie warto szukać kredytu bez zaświadczeń?

Na początku warto sprawdzić, czy taką możliwość daje bank, w którym już mamy konto. Wiele instytucji ofertę prezentuje dzięki wygodnym kalkulatorom online, które pozwalają na dopasowanie wysokości kwoty oraz raty, jaka będzie musiała być uiszczana. Warto jednak porównać taką ofertę z innymi, bowiem warunki we własnym banku nie zawsze są najkorzystniejsze.

Drugi wariant to wspominane już wcześniej pożyczki w instytucjach pozabankowych. Co wyróżnia pożyczki bez zaświadczeń o dochodach? Również są wygodne, a także szybkie. Dodatkowo na polskim rynku jest wiele firm, które je oferuje i to na różnych warunkach, jednak także z absolutnym minimum formalności.

Procedura uzyskiwania kredytu bez zaświadczeń

Jeśli mamy już konto w danym banku, to procedura może zamknąć się w czasie zaledwie 15 minut. Proces ten wygląda następująco:

  1. Sprawdzenie, czy dany bank udziela kredytów bez zaświadczeń. Można to zrobić na stronie internetowej lub też wpisując w wyszukiwarkę „Bank X - kredyt bez zaświadczeń”.
  2. Określenie, jaka kwota kredytu jest dla nas interesująca oraz jaka rata nie będzie nazbyt obciążająca dla domowego budżetu. Można zrobić to np. na podstawie jednego z dostępnych kalkulatorów online.
  3. Wypełnienie wniosku, np. w aplikacji mobilnej. Na tym etapie określa się potrzebną kwotę, a także uzupełnia swoje dane osobowe (a także deklaruje zarobki).
  4. Oczekiwanie na weryfikację wniosku. Na tym etapie bank sprawdza zdolność kredytową, a także historię w BIK. Jeśli scoring jest wysoki, to uzyskanie środków będzie łatwiejsze.
  5. Podpisanie umowy na kredyt bez zaświadczeń. Znajdą się na niej informacje m.in. o terminach spłat, których oczywiście należy ściśle przestrzegać.
  6. Przelanie środków na konto. Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj do kilku godzin. Po tym czasie pieniądze są już do wykorzystania na kocie bankowym.

Kredyty bez zaświadczeń można zaciągać łatwo i szybko. Trzeba jednak robić to w taki sposób, aby bieżące spłacanie zobowiązania było łatwe i nie doprowadzało do zbytniego nadwyrężenia miesięcznego budżetu. Szczególną ostrożność powinny zachować również te osoby, które nie mają stałego źródła dochodu, a jedynie pracują dorywczo.