Jak wziąć kredyt na działkę? Inwestycja w grunty

Inwestowanie w grunty od zawsze uznawane jest za jeden z bardziej stabilnych i perspektywicznych sposobów lokowania kapitału. Aby jednak przekształcić nieużytki w dochodową nieruchomość czy zainicjować budowę wymarzonego domu, często niezbędne jest uzyskanie dodatkowych środków finansowych. W tym miejscu na scenę wkracza kredyt na działkę, czyli specyficzny produkt bankowy, dostosowany do unikalnych potrzeb inwestorów oraz indywidualnych klientów. Sprawdźmy, jak uzyskać finansowanie na ten cel, czyli jakie warunki trzeba spełnić!

Inwestycja w działki budowlane - dlaczego warto?

Najpierw warto zastanowić się, dlaczego w ogóle inwestycja w grunty to dobry wybór. Najważniejszym powodem jest to, iż długoterminowo wartość gruntów budowlanych ma tendencję do wzrostu. To sprawia, że działki budowlane mogą być efektywną inwestycją kapitału z perspektywą długoterminowego zysku.

Istotne jest także kwestia ograniczonej podaży. Ziemia jest zasobem ograniczonym i nie można jej wytworzyć więcej, niż już istnieje. Z tego powodu wartość dobrze położonych działek budowlanych często wzrasta i to w sposób znaczący. Jest to więc świetny sposób na ulokowanie przynajmniej części swojego kapitału inwestycyjnego. Oczywiście jak wspomnieliśmy, lokalizacja ma tutaj kluczowe znaczenie, dlatego przed zakupem należy bardzo uważnie przemyśleć, jaki potencjał ma dany grunt.

Nie bez znaczenia jest dodatkowo to, że porównaniu do innych rodzajów nieruchomości, działki budowlane wymagają mniejszych nakładów na utrzymanie. To  atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które nie chcą ponosić wysokich kosztów bieżącej eksploatacji, a przy tym mieć kapitał na przyszłość o rosnącej wartości.

Czy można wziąć kredyt na działkę?

Pierwszym pytaniem zadawanym przez wiele osób jest to, czy w ogóle można wziąć kredyt na działkę budowlaną. Odpowiedź jest twierdząca.

Taki kredyt jest usługą oferowaną przez instytucje bankowe, co umożliwia zakup gruntu dzięki udzieleniu na ten cel odpowiedniej kwoty. Tym samym okres spłaty może wynosić nawet do 30-35 lat, choć zależy to od naszych potrzeb.

Także procedura związana z uzyskaniem kredytu na działkę jest podobna, jak przy zakupie mieszkania lub budowie domu. Znaczenie ma więc zdolność kredytowa, a także wkład własny. Wkład może być jednak wyższy, aniżeli w przypadku nieruchomości, gdyż jest to dla banku większe ryzyko. Dlatego wkład własny przy nabyciu działki może wynosić nawet do 50 proc. jej wartości.

Poza powyższymi czynnikami, dla banku istotne znaczenie ma też m.in. wiek kredytobiorcy. Zasadniczo maksymalny to 70 albo 80 lat w momencie, gdy spłacana jest ostatnia z rat.

Czy otrzymamy kredyt na działkę rolną?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku działek rolnych. Tutaj otrzymanie kredytu raczej nie będzie możliwe, poza sytuacją, gdy przedmiotem ma być udział we własności nieruchomości, która stanowi dojazdową drogę do drogi publicznej wraz z nieruchomością podstawową.

Jak wziąć kredyt na działkę budowlaną?

Jak wspomnieliśmy, inwestycja w działki budowlane jest naprawdę opłacalna. Co więc zrobić, aby uzyskać takie finansowanie? Proces może wyglądać następująco:

1. Sprawdzenie ofert banków. W wielu z nich można skalkulować online koszty kredytu dzięki różnego rodzaju kalkulatorom, co powinno ułatwić wybór.

2. Złożenie wniosku wraz z danymi dotyczącymi aktualnego zatrudnienia i zarobków.

3. Załączenie dokumentacji dotyczącej kupowanej działki. Banki zazwyczaj wymagają umowy przedwstępnej, odpisu z ksiąg wieczystych, aktu notarialnego, wypisu z ewidencji gruntów, a także wypisu z MPZP, czyli Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. 

4. Poczekanie na decyzję finansową banku.

Jak długo oczekuje się na decyzję kredytową?

Wiele osób zastanawia się, ile czeka się na kredyt hipoteczny. Zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym, nie powinno minąć więcej, niż 21 dni od złożenia wniosku, aż do uzyskania decyzji, oczywiście o ile cała dokumentacja została złożona w prawidłowy sposób, czyli jest pełna. Z tego też powodu najlepiej od razu zadbać, aby dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty.

Jakie są wady kredytu na działkę budowlaną?

Poza wyższym wkładem własnym ten typ finansowania ma też inne wady. Jedną z nich są wyższe koszty obsługi, aniżeli ma to miejsce w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego.

Istnieje także jedno ograniczenie, a mianowicie takie, że w przypadku spłacania kredytu hipotecznego takiej działki nie można wykorzystać jako wkładu własnego na hipotekę na budowę domu. Jeśli więc planujemy zakup działki z myślą o tym, to niestety nie będzie to dobre rozwiązanie.

Inwestycja w grunty - podsumowanie

Jak widać inwestycja w działki budowlane to świetna opcja, ale tylko dla tych osób, które mają przynajmniej część kapitału na sfinansowanie inwestycji. Wynika to z faktu, że banki zazwyczaj nie oferują tak korzystnych warunków, jak w przypadku zwykłych kredytów hipotecznych. Niemniej jednak wciąż jest to doskonała opcja na ulokowanie swojego kapitału finansowego.