Kredyty ekologiczne stają się coraz popularniejsze. Jest to przede wszystkim rezultat wzrostu świadomości ekologicznej Polaków, która przekłada się na chęć inwestycji w lepsze dla środowiska rozwiązania. Pojawiają się też różnego rodzaju programy finansowania, które mają ułatwiać realizację takich inicjatyw. Sprawdźmy więc, czym są takie produkty finansowe oraz co warto o nich wiedzieć! Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółów!
Kredyty ekologiczne w Polsce to rodzaje finansowania przeznaczone na inwestycje związane z ochroną środowiska i promowaniem zrównoważonego rozwoju. Chodzi tutaj o takie działania, które mają na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej, a także mniejszą emisję zanieczyszczeń. Dlatego kredyt ekologiczny można przeznaczyć na:
Istnieje także możliwość uzyskania eko kredytu hipotecznego, który daje możliwość wybudowania energooszczędnego lub pasywnego domu. Takie budynki muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy, co wiąże się z tym, że ich budowa jest zdecydowanie droższa, aniżeli „klasycznych” domów.
Pamiętaj: kredyt ekologiczny może mieć różne nazwy w zależności od banku. Często jest to również tzw. „eko kredyt” albo „zielony kredyt”.
Kredyt ekologiczny od innych produktów bankowych odróżnia przede wszystkim cel. W tym przypadku są to bowiem wszelkie inwestycje proekologiczne, mające na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania na środowisko. W niektórych sytuacjach istnieje też możliwość uzyskania dopłat, które dają inne korzyści, takie jak atrakcyjne warunki kredytowania, bardziej dogodne sposoby na spłatę zobowiązania, a także szybsze decyzje kredytowe.
Szczególnym rodzajem kredytu ekologicznego jest produkt finansowany z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) dedykowany do wykorzystania na lata od 2021 do 2027 roku. 17 sierpnia 2023 roku miało miejsce zakończenie składania wniosków do aktualnej tury. Całościowa suma dofinansowania na działania objęte projektem wynosi 660 mln złotych i to nie koniec, jeśli chodzi o możliwość uzyskania środków.
Co istotne, produkt ten nie jest jednak kierowany do odbiorców indywidualnych, a do przedsiębiorstw należących do sektora MŚP, czyli mikro, małych, a także średnich podmiotów. Jego celem jest wsparcie w modernizacji infrastruktury, w tym budynków, maszyn oraz urządzeń w taki sposób, aby ograniczyć zużycie energii o minimum 30 proc.
Przykładem celu uzyskania takiego kredytu mogła być termomodernizacja budynku, a także instalacja OZE. Pieniądze nie są jednak przyznawane w sytuacji, gdy działania mają obejmować np. budowę albo rozbudowę budynku. Możliwy jest natomiast remont.
Co istotne, kredyt ekologiczny FENG pojawia się w ofercie większości banków komercyjnych. Warto więc śledzić, jakie są jego warunki również na ich stronach.
Wskazówka: chcesz przystąpić do kolejnej tury wsparcia kredytowego w ramach tego projektu? Kolejny nabór ma odbywać się na przełomie I oraz II kwartału roku 2024. Aby dowiedzieć się więcej, najlepiej śledzić informacje umieszczane na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.
Tak samo, jak w przypadku innych produktów finansowych, znaczenie mają takie czynniki jak:
Podobna jest również procedura wnioskowania: niezbędne jest złożenie szeregu dokumentów poświadczających przychody oraz potwierdzających to, że możliwa będzie terminowa spłata zobowiązania. Okres uzyskiwania decyzji różni się natomiast w zależności od tego, czy mówimy o kredycie hipotecznym, czy na mniejszy cel, taki jak choćby zakup sprzętu AGD.
Warto wspomnieć także o tym, że w zakresie produktów „eko” istnieją również ekopożyczki. Mogą być one przeznaczane na mniejsze inwestycje, przez co zazwyczaj obejmują też mniejsze finansowanie, najczęściej do 100 tys. złotych. Krótszy jest też okres spłaty, zazwyczaj do kilku lat, a nie tak, jak ma to miejsce w przypadku kredytów hipotecznych, gdy czas ten wynosi 20-30 lat.
Kredyty ekologiczne to bez wątpienia bardzo ciekawe produkty finansowe, pozwalające na realizację różnego rodzaju inicjatyw związanych ze zmniejszeniem negatywnego wpływu na środowisko. Warto więc sprawdzać ich warunki oraz śledzić, czy możliwe jest pozyskanie środków na interesujące nas inicjatywy.