Wakacje kredytowe 2022. Czy warto?

Wakacje kredytowe 2022. Czy warto?

Wynikiem rosnącej inflacji są coraz wyższe stopy procentowe. W konsekwencji rosną nasze raty kredytów. Odpowiedzią na tę sytuację mają być rządowe wakacje kredytowe. Ich celem jest pomoc kredytobiorcom w uporaniu się ze spłatą rat kredytów hipotecznych. Sprawdź, jakie są zasady wakacji kredytowych obowiązujących w 2022 i 2023 roku.

Na czym polegają rządowe wakacje kredytowe? Zasady

W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć na pytanie, co to są rządowe wakacje kredytowe i czym różnią się od standardowych wakacji kredytowych. Podstawową różnicą jest to, że wakacje ustawowe udzielane są zgodnie z odgórnie ustalonymi zasadami określonymi w ustawie. Nie zależą więc od indywidualnych zasad poszczególnych banków. Dodatkowo wsparcie to dotyczy wyłącznie kredytów hipotecznych, czyli nie obejmuje innych kredytów. Ze wsparcia wyłączone są również kredyty frankowe. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom obowiązuje od 29 lipca 2022 roku i już od tego dnia większość banków udostępniła możliwość składanie wniosków.

Ważne! Rządowe wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. A termin na spłatę rat zostanie przedłużony bez żadnych dodatkowych odsetek.

Wakacje kredytowe 2022 mogą dotyczyć wyłącznie jednej umowy kredytowej zawartej w złotówkach, której przedmiotem było nabycie nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Dzięki wakacjom możemy uzyskać maksymalnie 8 miesięcy bez spłaty rat:

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022,
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023.

wakacje kredytowe dla kogo

Wakacje kredytowe - dla kogo?

Rządowe wakacje kredytowe dostępne są dla wszystkich kredytobiorców, którzy spełnią łącznie dwa warunki:

  • mają umowę kredytu hipotecznego zawartą przed 1 lipca 2022 roku,
  • okres kredytowania zakończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

Warto pamiętać, że wakacje kredytowe nie są traktowane jako umorzenie rat, ani również jako zaległość w spłacie kredytu. Podczas korzystania z usługi konieczne jest opłacanie obowiązkowych ubezpieczeń. Dodatkowo jeżeli korzystasz z umownych wakacji kredytowych, to złożenie wniosku o wakacje ustawowe spowoduje zakończenie tych pierwszych. 

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe 2022?

Wniosek o wakacje kredytowe można złożyć pisemnie. Dodatkowo dla ułatwienia procedury w zdecydowanej większości banków o rządowe wakacje kredytowe zawnioskujesz również przez bankowość elektroniczną, a w niektórych przypadkach nawet mailowo. Bank w ciągu 21 dni może przesłać potwierdzenie, że taki wniosek otrzymał oraz dodatkowo poinformować o wysokości opłat z tytułu umów ubezpieczenia. Wakacje kredytowe rozpoczynają się z chwilą doręczenia kredytodawcy informacji o zawieszeniu wykonywania umowy. Wniosek o rządowe wakacje kredytowe - zasady podstawowe:

  • wniosek składa się w banku, który udzielił nam kredyt hipoteczny,
  • forma wniosku uzależniona jest od funkcjonalności, jaką udostępnia bank,
  • wnioski można składać od 29 lipca 2022 roku,
  • kredytobiorca sam decyduje, przez ile miesięcy będzie korzystać z wakacji,
  • wniosek można złożyć jednorazowo na cały okres lub pojedynczo na wybrane miesiące,
  • środki zaoszczędzone w ramach wakacji kredytowych można przeznaczyć na nadpłatę kredytu hipotecznego. 

Czy wakacje kredytowe rzeczywiście mogą pomóc kredytobiorcom?

Rządowe wakacje kredytowe, czy warto? Ich założeniem jest pomoc kredytobiorcom, aby przetrwać okres wysokiej inflacji i znacznych podwyżek stóp procentowych. Jest to szczególnie odczuwalne dla wszystkich, którzy korzystają z oprocentowania zmiennego. W niektórych przypadkach w ciągu kilku ostatnich miesięcy raty wzrosły nawet o połowę. Nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić, a wszystko wskazuje na to, że szczyt inflacji jest jeszcze przed nami. Wsparcie dla kredytobiorców wydaje się być niezbędne. Brak odpowiednich rozwiązań może doprowadzić do sytuacji, w której wielu kredytobiorców utraci płynność finansową. Efektem braku spłaty rat w najgorszym przypadku może być nawet utrata zakupionych na kredyt nieruchomości. Rozwiązanie to proponowane jest na korzystnych warunkach, więc jeśli tylko pojawi się taka potrzeba, to warto z niego skorzystać.

Inne formy rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Wakacje kredytowe to nie jedyna opcja rządowego wsparcia dla kredytobiorców. Oprócz możliwości odroczenia rat kredytu hipotecznego rząd zaplanował dwa dodatkowe rozwiązania:

  • Zniesienie od 1 stycznia 2023 roku stawki WIBOR - Wibor ma zostać zastąpiony innym wskaźnikiem, dzięki któremu możliwe będzie obniżenie oprocentowania kredytów. Obecnie rozważana jest stawka referencyjna POLONIA, która na dzień 22 sierpnia wynosi 6,24%, natomiast WIBOR 3M to aktualnie 7,06%. 
  • 2000 zł miesięcznego dofinansowania do kredytu hipotecznego - pomoc udzielana jest ze specjalnego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który udziela pomocy w sytuacjach tj.:
  • utrata pracy,
  • kiedy rata kredytu przekracza 50% dochodów,
  • kiedy kredytobiorca sprzedał kredytowaną nieruchomość, a kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania.

Dopłata ta jest zwrotna, choć można ubiegać się o jej częściowe umorzenie. Wsparcie wypłacane jest na okres maksymalnie 36 miesięcy, przy czym kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Dopłata ta przekazywana jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego.

Polecamy także wpis: Fundusze pożyczkowe – czym są i jak działają?

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności