Jak bezpiecznie i legalnie pożyczyć pieniądze?

W życiu każdego z nas mogą pojawić się sytuacje, gdy będziemy szybko potrzebować gotówki. Pojawia się jednak kluczowe pytanie, czyli to jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze, to jest w taki sposób, aby nie narazić się na różnego rodzaju problemy prawne lub też długi. Sprawdźmy, o czym koniecznie trzeba pamiętać i jakie kroki mogą uchronić nas przed ewentualnymi problemami. Serdecznie zachęcamy do lektury i poznania szczegółów!

Jak legalnie pożyczyć pieniądze bez wychodzenia z domu?

W pilnej sytuacji zazwyczaj chcemy zaoszczędzić czas oraz uprościć procedurę pozyskania środków pieniężnych. Oczywiście jest to możliwe i pozwalają na to chwilówki online. To oferty wymagające minimum formalności, często określane jako pożyczki na dowód online, w przypadku których kluczowe są dane z takiego dokumentu, ale i posiadanie numeru konta. 

Następnie firma sprawdza zdolność kredytową oraz wykonuje się przelew weryfikacyjny tak, aby potwierdzić, na jakie konto mają wpłynąć środki. Cała procedura może zająć nawet do 15 minut, czyli jest niezwykle szybka.

Kluczowe jest jednak to, jaką ofertę wybierzemy. Trzeba więc sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej i to czy jest ona rzetelna. Koniecznie należy zweryfikować, czy na jej stronie pojawiają się dane takie jak Informacje prawne (do znalezienia na stronie Credy), a także inne, które potwierdzające, że jest transparentna i możemy jej zaufać.

Gdzie i jak jeszcze legalnie pożyczyć pieniądze? Oczywiście można to zrobić w banku. Trzeba jednak pamiętać, że dla takich instytucji kluczowa będzie nasza historia finansowa i to, czy nie mamy długów. Bank sprawdzi więc BIK, a jeśli historia jest negatywna, to może zaniechać udzielenia pożyczki. Alternatywą jest pożyczka w banku, w którym prowadzimy rachunek. Wtedy mamy dłuższą historię oraz notowane są wpływy. Wtedy cała procedura jest równie łatwa i szybka. Jak jednak wspomnieliśmy, ponownie nie jest to opcja dla osób, które mają długi, czyli są dla banku niedostatecznie wiarygodne.

Pożyczki prywatne od rodziny i znajomych

Załóżmy, że ani bank, ani firma pożyczka nie są dla nas odpowiednią opcją, jeśli chodzi o szybkie i bezpieczne pożyczenie środków. Co w takiej sytuacji?

Jedną z możliwości są pożyczki od rodziny lub znajomych. Ich główną zaletą jest to, że nie wiążą się z dodatkowymi opłatami takimi jak odsetki. Dzięki temu oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. To wygodna opcja dla osób z niestabilną sytuacją, w przypadku których dodatkowe opłaty mogłyby stać się ogromną barierą przy spłacie.

Jest to opcja do rozważenia również dzięki temu, że nie wymaga sprawdzania historii kredytowej. Dlatego może posłużyć wtedy, gdy już mamy jakiekolwiek długi. Oczywiście trzeba jednak zachować rozsądek i pamiętać, aby ewentualna pożyczka nie nadwyrężyła sytuacji rodzinnej. Pieniądze trzeba więc oddać, najlepiej do ustalonego wcześniej terminu.

Oczywiście także i tutaj są pewne bariery. Jedną z nich może być wstyd, nie zawsze bowiem chcemy prosić bliskich o pieniądze i tym samym przyznawać, że mamy problemy finansowe.

Czego nie robić?

Pamiętając o kwestii bezpieczeństwa i legalności najlepiej unikać następujących typów pożyczek:

  • od lichwiarzy - unikaj pożyczek od lichwiarzy lub nielegalnych kredytodawców, którzy oferują bardzo wysokie odsetki i często działają nielegalnie. Takie pożyczki mogą wpędzić w pułapkę długów i prowadzić do problemów prawnych,
  • od nieznajomych - nie znamy osobiście takich osób, dlatego istnieje duże ryzyko, że proces nie pójdzie po naszej myśli. Tym bardziej, jeśli nie spiszemy umowy, co także jest zdecydowanie odradzane,
  • od firm nieposiadających licencji - upewnij się, że pożyczasz pieniądze od legalnych i licencjonowanych instytucji finansowych. Firmy działające bez odpowiednich zezwoleń mogą narazić na ryzyko oszustwa lub nieuczciwych praktyk. Dlatego wcześniej koniecznie trzeba sprawdzić dane takiego podmiotu, a także opinie na jego temat,
  • "na słowo" - niezależnie od tego, czy pożyczasz pieniądze od przyjaciół, rodziny czy innych osób, zawsze warto spisać umowę pisemną określającą warunki. W innej sytuacji możemy narazić się np. na niepotrzebne konflikty,
  • na spłatę innych pożyczek - najlepiej unikać sytuacji, w których pożyczasz pieniądze, aby spłacić inny dług. To może prowadzić do spirali zadłużenia, czyli bardzo poważnych problemów finansowych. Kolejne pożyczki najlepiej spłacać regularnie oraz zaciągać kolejne tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że będziemy mogli je spłacić.

Podsumowanie

Jak bezpiecznie pożyczyć pieniądze? Jak widać istnieje kilka opcji i najlepiej dopasować je w zależności od swoich indywidualnych potrzeb i tego, jaka jest nasza aktualna sytuacja, ale i również wcześniejsza. To bowiem również od tej ostatniej zależy, czy jakakolwiek instytucja finansowa będzie skłonna do pożyczenia nam środków na bezpiecznych i pewnych warunkach.