Jak sprawdzić czy wzięto na mnie kredyt? 4 porady

Jak sprawdzić czy wzięto na mnie kredyt? 4 porady

Do przestępstw finansowych związanych z udzielaniem kredytów najczęściej zaliczamy wyłudzenia. Mają one miejsce wtedy, kiedy oszuści podszywają się pod inną osobę za pomocą podrobionego lub skradzionego dowodu tożsamości. Posiadając taki dokument mogą podpisać umowę pożyczki w banku lub instytucji pożyczkowej.

Co ciekawe o wiele trudniej dokonać przestępstwa online, ponieważ warunkiem uruchomienia kredytu standardowo jest przelew weryfikacyjny. Co za tym idzie oszust, oprócz dokumentu tożsamości, musiałby znać dane do logowania do konta bankowego potencjalnej ofiary. Jeżeli jednak jesteś w sytuacji, w której straciłeś dowód osobisty lub masz obawy, że dokument mógł zostać wykorzystany w nielegalny sposób mamy kilka możliwości, dzięki którym możemy sprawdzić czy ktoś wziął na nas kredyt.

Jak sprawdzić, czy wzięto na mnie kredyt

Jak sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na moje dane?

Opcji mamy kilka. Najbardziej skutecznym sposobem będzie sprawdzenie swoich danych w jednej z baz informacji kredytowej lub gospodarczej. W każdej z nich sprawdzisz swoje dane przynajmniej jeden raz bez opłaty. Jak zatem sprawdzić czy ktoś wziął kredyt na nasze dane?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej)

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej), to jedno z najważniejszych źródeł wiedzy na temat naszej historii kredytowej. W raporcie BIK znajdują się nie tylko aktualne posiadane kredyty, ale również te, które zostały już spłacone. Informacje zawarte w raporcie pochodzą z instytucji finansowych, których zadaniem jest dostarczanie wszelkich informacji o udzielanych kredytach. Celem tego działania jest zwiększenie bezpieczeństwa systemu finansowego w Polsce. Do BIK spływają również wszelkie zapytania o kredyt, czyli składane wnioski kredytowe. Informacje dostarczane są przez wszystkie banki i większość firm pożyczkowych. W raporcie oprócz naszych danych osobowych znajdziemy szczegółowe informacje na temat naszych zobowiązań: data udzielenia kredytu, wysokość zobowiązania, rodzaj kredytu, liczba i wysokość rat. Brak jest minimalnej kwoty zobowiązania, która pojawia się w raporcie. BIK umożliwia również śledzenie na bieżąco swoich danych osobowych w postaci alertów. Działa to w taki sposób, że jeżeli nastąpi wyciek naszych danych i oszust spróbuje wziąć na nas kredyt lub kupić coś na raty to do BIK wpłynie zapytanie i zostanie automatycznie wysłany do nas alert z tą informacją. Możemy wtedy w szybki sposób zareagować i zastrzec nasz dowód osobisty. Zablokować dokument możemy najszybciej poprzez infolinię banku, dzięki temu uruchomienie kredytu nie będzie możliwe. BIK udostępnił również swoim klientom aplikację na telefon Mój BIK. Jest to jeszcze łatwiejszy sposób kontrolowania swoich danych osobowych. Wszelkie powiadomienia o próbie wyłudzenia wysyłane są 24 godz. na dobę. 

Na naszej stronie dowiesz się więcej w temacie Biura Informacji Kredytowej. Sprawdź również: 


BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) InfoMonitor

BIG (Biuro Informacji Gospodarczej) InfoMonitor prowadzi rejestr dłużników i udziela informacji gospodarczych o zadłużeniu osób i firm podmiotom z wszystkich sektorów gospodarki. Raz na 6 miesięcy możemy pobrać bezpłatnie Raport o Sobie, żeby sprawdzić, czy nie zalegamy z opłatami lub spłatą pieniędzy. Warunkiem wpisania nas do rejestru jest: 

  • kwota długu wyższa niż 200 zł, a w przypadku firm 500 zł, 
  • opóźnienie w płatnościach powyżej 60 dni, 
  • minęło 14 dni od momentu poinformowania przez wierzyciela o zamiarze wpisania nas do BIG infomonitor.

Do rejestru mogą nas wpisać m. in.: banki, SKOK-i, firmy pożyczkowe, operatorzy telekomunikacyjni, telewizyjni, firmy ubezpieczeniowe. Jest to kolejny sposób, dzięki któremu możemy dowiedzieć się czy wzięto na nas kredyt

Dowiedz się więcej: 


KRD (Krajowy Rejestr Długów)

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów współpracuje z serwisem ChronPESEL.pl w ramach którego mamy możliwość zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych poprzez: monitoring PESEL-u. Kiedy oszust wykorzysta Twoje dane do podpisania umowy kredytu, pożyczki, czy zakupów na raty, to automatycznie dostaniemy powiadomienie sms o takiej sytuacji. Powiadomienia wysyłane są 24h/7. W przypadku wyłudzenia mamy możliwość pobrania informacji na własny temat i sprawdzenia, czy nie widniejemy w bazie KRD. Możemy również sprawdzić rejestr zapytań o samych siebie, dzięki któremu otrzymamy wgląd do listy podmiotów, którym udzielono informacji na nasz temat. W KRD w odróżnieniu do BIK gromadzone są tylko negatywne informacje na nasz temat. Proces sprawdzania danych jest darmowy, można go przeprowadzić online. Jest to kolejna możliwość sprawdzenia czy na nasze nazwisko ktoś wziął pożyczkę.

Dowiedz się więcej: 


ERIF Biuro Informacji Gospodarczej

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej - to kolejne biuro, które pomoże nam w sytuacji, w której nasz dowód osobisty trafi w niepowołane ręce. ERIF posiada funkcję monitoringu siebie, dzięki której dostaniemy powiadomienie mailowe przy każdym użyciu naszych danych osobowych. Wystarczy, że jakakolwiek firma np. bank lub inna instytucja finansowa sprawdzi informacje o nas. Do bezpłatnego raportu mamy dostęp przez 12 miesięcy od momentu założenia konta. Znajdziemy w nim między innymi informacje o zaciągniętych pożyczkach, ich kwotach, terminowości spłaty lub zadłużeniu, którego nie spłacamy od minimum 60 dni. Jest to kolejny sposób nie tylko na sprawdzenie, czy ktoś wziął kredyt na nasze dane, ale również forma zabezpieczenia nas przed ewentualnym wyłudzeniem.

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

  • Spersonalizowane oferty
  • Najlepsza oferta na rynku
  • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności