Kredyt balonowy - co to jest i kiedy można go wziąć?

Kredyt balonowy to specyficzny rodzaj finansowania, które różni się od tradycyjnych kredytów swoją unikalną strukturą spłat. Charakteryzuje się niskimi ratami przez większą część okresu kredytowania, po którym następuje jednorazowa duża płatność, znana jako rata balonowa. Sprawdźmy, jakie są jego warunki oraz kiedy najczęściej jest pozyskiwany. Serdecznie zachęcamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej!

kredyt

Co to jest kredyt balonowy?

Zastanawiasz się, co to jest kredyt balonowy i jaka jest jego charakterystyka? Jest to rodzaj finansowani zazwyczaj udzielany na finansowanie zakupu auta. Taka pożyczka na samochód jest udzielana na okres 3-5 lat i charakteryzuje się niewielką wpłatą własną, względnie niskimi ratami miesięcznymi, a także wysoką ostatnią ratą, tzw. balonową. Ile ona wynosi? Zazwyczaj 10-20 proc. jeśli kredyt jest na 5 lat oraz nawet 50 proc. jeśli okres spłaty wynosi 2 lata. Wszystko zależy więc od tego, jaki wybór zostanie przez nas podjęty oraz który wariant wydaje się być bardziej atrakcyjny pod względem finansowym.

Jakie zalety ma kredyt balonowy na samochód?

Kredyt balonowy, choć niesie ze sobą pewne ryzyka, posiada również szereg zalet, które sprawiają, że może być atrakcyjny dla pewnych grup kredytobiorców. Oto niektóre z jego głównych zalet:

  • niższe, comiesięczne raty - ponieważ większość długu jest spłacana na końcu okresu kredytowania, raty miesięczne są zazwyczaj niższe niż w przypadku tradycyjnych kredytów. To może być korzystne dla osób, które potrzebują większej elastyczności budżetowej w krótkim okresie i nie mogą pozwolić sobie na to, aby już teraz raty były wysokie. Przykładem są osoby o niższych zarobkach lub takie, które dopiero planują zmianę pracy,
  • dostępność dla osób z mniejszymi dochodami - korzyścią jest to, iż kredyt balonowy może być dostępny dla osób, które nie kwalifikują się do tradycyjnych kredytów z powodu niższych dochodów lub innych ograniczeń finansowych,
  • krótszy okres kredytowania - mają często krótszy okres kredytowania niż standardowe kredyty gotówkowe, co może być atrakcyjne dla osób, które nie chcą być zobowiązane do długoterminowych płatności,
  • elastyczność - okazuje się, że nie w każdej sytuacji rata balonowa musi zostać spłacona. Taki kredyt daje bowiem sporą elastyczność i możliwość odsprzedaży pojazdu dealerowi.

Jakie są wady kredytu balonowego?

Trzeba pamiętać, że każdy sposób finansowania ma też określone wady. Jedną z nich jest to, że zazwyczaj koszty kredytowania są wyższe. Przykładem jest wyższa prowizja, wyższe RRSO, a także mniej atrakcyjne oprocentowanie. Warto sprawdzić więc różne opcje finansowania zakupu samochodu oraz porównać, która z nich jest najlepsza. Najlepiej posłuży do tego klasyczne porównanie rat.

Zdarza się także, że przy kredycie balonowym konieczny jest zakup dodatkowego ubezpieczenia po to, aby chronić interes kredytodawcy. Wynika to z faktu, że największa kwota jest płacona na samym końcu, czyli większe jest ryzyko, że nie zostanie uiszczona.

Jak uzyskać kredyt balonowy?

Podobnie jak w przypadku innych kredytów, kluczowe znaczenie ma zdolność kredytowa, a także pozytywne dane z BIK. Firma, która udziela takiego finansowania musi bowiem być pewna, że kredytobiorca będzie w stanie terminowo spłacać zobowiązania.

Jeśli więc rozważasz zdobycie finansowania na taki rodzaj pożyczki to koniecznie sprawdź, co obniża zdolność kredytową, gdyż pewne czynniki mogą sprawić, że niemożliwe będzie uzyskanie finansowania.

Kolejny krok to znalezienie banku, który oferuje kredyt balonowy. Zazwyczaj są to banki należące do koncernów motoryzacyjnych, które tym sposobem ułatwiają zakup pojazdu.

Następny etap to złożenie wniosku wraz z wszystkimi wymaganymi dokumentami oraz oczekiwanie na finalną decyzję. Gdy będzie ona pomyślna, można przejść do spłaty zobowiązania.

Kredyt gotówkowy czy balonowy?

W przypadku zakupu auta odpowiedź zdecydowanie zależy od potrzeb danej osoby. w sytuacji, gdy planujemy użytkowanie auta przez wiele lat i możemy pozwolić sobie na wyższe, comiesięczne raty, lepszą opcją może być klasyczny kredyt gotówkowy.

Jeśli natomiast przygotowujemy się na to, że będziemy chcieli zmienić auto za 3 lub 4 lata, to lepszym rozwiązaniem może być opisywany kredyt balonowy. Wynika to z faktu, że przez okres kredytowania rata jest niższa, natomiast w momencie, gdy pojawia się konieczność spłaty raty balonowej możemy zastanowić się, czy wciąż chcemy użytkować pojazd. Jeśli nie, to istnieje możliwość odsprzedania auta dealerowi. W ten sposób można uzyskać pieniądze na spłacenie ostatniej raty oraz wpłatę początkową niezbędną do zakupu nowego pojazdu. To świetne rozwiązanie dla osób lubiących samochody oraz takich, które nie chcą przywiązywać się do jednego auta na bardzo długi czas.

Podsumowując, kredyt balonowy to bardzo ciekawe rozwiązanie na rynku. Jak każdy sposób finansowania ma swoje zalety, dlatego może sprawdzić się w określonych sytuacjach. Nie można zapominać jednak również o pewnych wadach, które trzeba dobrze przeanalizować.