Pożyczka z żyrantem – czym jest oraz jak ją uzyskać?

Pożyczka z żyrantem  czym jest oraz jak ją uzyskać? 

Pożyczka z żyrantem to jedno z rozwiązań, jakie możemy wybrać w procesie wnioskowania o dodatkowe środki w banku lub firmie pożyczkowej. Żyrowanie pożyczki jest popularną formą zabezpieczenia spłaty zobowiązania. Wiąże się jednak ze sporym ryzykiem dla żyranta, jeżeli pożyczkobiorca przestanie spłacać zadłużenie. Sprawdź, co to jest pożyczka z żyrantem oraz jak ją uzyskać.

Kto to jest żyrant?

Żyrant to inaczej poręczyciel lub gwarant, czyli ktoś, kto zgadza się na spłatę zobowiązania, jeżeli pożyczkobiorca nie wywiązuje się z zapisów umowy. Uregulowania dotyczące tych kwestii, zdefiniowane są w Kodeksie cywilnym. Żyrant jest więc dla pożyczkodawcy formą zabezpieczenia spłaty pożyczki. Wynika to z faktu, że odpowiedzialność żyranta jest taka sama, jak osoby, która bierze pożyczkę. Za dług odpowiada całym swoim majątkiem, a w ostateczności wierzyciel może dochodzić od niego spłaty na drodze postępowania egzekucyjnego, czyli poprzez egzekucję komorniczą. Żyrant to dobre rozwiązanie, kiedy nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca do tego, aby otrzymać zgodę na pożyczkę. 

Kto może zostać żyrantem?

Żyrantem pożyczki może zostać wyłącznie osoba fizyczna, która dodatkowo spełni warunki określone przez pożyczkodawcę. Jednym z kluczowych wymogów jest brak zaległości ze spłatą zobowiązań w przeszłości. Oznacza to, że żyrant oprócz odpowiedniej zdolności kredytowej, nie może posiadać negatywnych wpisów w bazach dłużników, tj. BIK, czy KRDHistoria kredytowa osoby udzielającej poręczenia nie może budzić zastrzeżeń. Wymogiem jest również stałe zatrudnienie i odpowiednia wysokość zarobków, która potwierdzi, że żyrant poradzi sobie ze spłatą zobowiązania. Dodatkowo żyrantem pożyczki może być wyłącznie osoba, która: 

 • jest pełnoletnia,
 • ma ważny dokument tożsamości,
 • jest obywatelem Polski,
 • ma numer pesel,
 • miejsce zamieszkania na terenie kraju,
 • ma pełną zdolność do czynności prawnych.

Bardzo ważne jest to, że pożyczka z żyrantem obciąża zdolność kredytową również samego poręczyciela. Ma to szczególne znaczenie w sytuacji, w której żyrant chce w przyszłości skorzystać z nowych rozwiązań kredytowych, np. kiedy ma w planach zakup nieruchomości. Zanim poręczymy spłatę zobowiązania, pamiętajmy również o tym, żeby mieć pewność, że pożyczkobiorca będzie spłacać zadłużenie. W innym wypadku obowiązek regulowania rat przejdzie na osobę poręczającą.

pożyczka z żyrantem

Na czym polega pożyczka z żyrantem? 

Decyzja odmowna dotycząca przyznania pożyczki powoduje, że szukamy innych dostępnych rozwiązań na rynku. Jedną z możliwości uzyskania dodatkowego finansowania w takiej sytuacji jest pożyczka z żyrantem, czyli z dodatkowym zabezpieczeniem spłaty długu. Rozwiązanie to skierowane jest przede wszystkim do:

 • osób zadłużonych,
 • mających niską zdolność kredytową.

Dzięki poręczeniu pożyczkodawca ma większość pewność, że zobowiązanie zostanie spłacone. Zmniejsza się ryzyko kredytowe i mamy większą szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji. To sytuacja, w której interes pożyczkodawcy zostaje dodatkowo zabezpieczony. W tym przypadku nie ma również znaczenia, z jakiego powodu pożyczkobiorca przestał płacić raty. Niezależnie od przyczyny spłata zobowiązania przechodzi na żyranta. Nawet w sytuacji, kiedy dłużnik umiera. 

Pożyczka z żyrantem online – jak złożyć wniosek?

Bardzo dobrą informacją dla przyszłych pożyczkobiorców jest to, że o taką pożyczkę, możemy zawnioskować również przez internet, czyli gotówkę otrzymamy bez wychodzenia z domu. Pożyczka z żyrantem online dostępna jest w uproszczonym procesie, co oznacza brak skomplikowanych procedur. Opcja ta dostępna jest m.in. w firmach pożyczkowych, dzięki temu wystarczy złożenie samego oświadczenia odnośnie danych pracodawcy i wysokości wynagrodzenia. Pożyczkodawcy pozabankowi rzadko wymagają dostarczania dokumentów dochodowych. Proces składania wniosku różni się tak naprawdę tylko tym, że musimy uzupełnić dodatkowe pola przeznaczone na wpisanie osoby poręczającej. Kolejnym krokiem jest kontakt telefoniczny do pożyczkobiorcy i żyranta celem potwierdzenia danych z wniosku. W ten sposób bada się również wiarygodność osoby poręczającej. Oczywiście im mniejszą kwotę chcemy pożyczyć, tym łatwiej będzie ją uzyskać. Czy żyrant może się wycofać z poręczenia? Tak, pod warunkiem że dłużnik, nie ma żadnych opóźnień w spłacie. 

Pożyczka z żyrantem przez internet – wady i zalety

Podkreślić należy, że poręczenie kredytu to korzyść wyłącznie dla pożyczkobiorcy. Żyrant ma zagrożenie konieczności spłaty zobowiązania, które nie należy do niego. Mimo że prawo przewiduje możliwość odzyskania takich pieniędzy, to w praktyce może to być trudne. Dodatkowo pożyczka z żyrantem obniża również zdolność kredytową żyranta. W konsekwencji uzyskanie przez niego nowych pożyczek może być trudne. Często jednak rozwiązanie to jest jedynym sposobem na to, aby uzyskać dodatkową gotówkę. Taka propozycja może mieć też niższy koszt całkowity. Wynika to z faktu, że firma udzielająca zobowiązanie ma niższe ryzyko, że pożyczka nie zostanie spłacona, dlatego często proponowana jest na preferencyjnych warunkach. Bardzo często jest też to jedyny sposób na wyjście ze spirali zadłużenia. Ofertę możemy dopasować indywidualnie do własnych potrzeb i rozpocząć proces wychodzenia z długów. 

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

Znajdź najlepsze pożyczki w 2021 roku

 • Spersonalizowane oferty
 • Najlepsza oferta na rynku
 • Brak opłat

Szybka odpowiedź / Minimum formalności