Kredyt rewolwingowy - kto może z niego skorzystać?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kredytów. Jednym z nich jest kredyt rewolwingowy, który jest odnawialny, choć to niejedyna jego wyróżniająca cecha. Na czym jeszcze polega, do kogo jest kierowany oraz w jaki sposób można go pozyskać? Serdecznie zachęcamy do poznania szczegółowych informacji.

Co to jest kredyt rewolwingowy?

Definicja kredytu rewolwingowego nie jest trudna do zrozumienia. Jest to bowiem takie zobowiązanie, z którego można korzystać wiele razy do ustalonego limitu. Jest to więc w ogólnym rozumieniu kredyt odnawialny, co upodabnia go zwłaszcza do limitu na rachunku bieżącym lub też do karty kredytowej. Różni się jednak od nich kilkoma czynnikami, takimi jak:

  • krótki okres udzielenia, zazwyczaj do 12 miesięcy, choć istnieją też oferty do 36 miesięcy,
  • możliwość przeznaczenia pieniędzy na dowolnie wybrany cel,
  • możliwość wykorzystania środków w dowolnym momencie,
  • środki można zwracać w wybranych przez siebie kwotach w czasie trwania umowy, jak i dopiero po zakończeniu, w całości.

Do kogo kierowany jest kredyt rewolwingowy?

Ze względu na fakt, że jest to rodzaj kredytu obrotowego, jest on przeznaczony przede wszystkim dla firm. Sprawdza się bowiem do finansowania bieżącej działalności po to, aby utrzymać płynność.

Niektóre instytucje finansowe oferują także kredyty rewolwingowe przeznaczone dla rolników. Zasady są w tym przypadku podobne jak dla firm, czyli środki mogą zostać przeznaczone na wydatki związane z bieżącą działalnością.

Jakie są warunki uzyskania takiego kredytu?

Tak jak w przypadku każdego innego typu finansowania, znaczenie ma zdolność kredytowa, czyli wszystkie istotne dla banku czynniki zwiększające prawdopodobieństwo bezproblemowego zwrócenia pieniędzy. Najważniejsze są więc takie kwestie jak:

  • wiek istnienia przedsiębiorstwa - zazwyczaj konieczne jest co najmniej 12 miesięcy istnienia podmiotu, choć wymogi banków mogą być w tym zakresie różne,
  • regularność wpływów na konto,
  • terminowość regulowania zobowiązań względem instytucji takich jak ZUS oraz US,
  • wysokość dochodów,
  • informacje w bazach takich jak BIK, BIG oraz KRD.  

Indywidualne warunki ustala każdy bank oferujący taki kredyt. Zdecydowanie warto więc wcześniej je sprawdzić oraz porównać.

Ile kosztuje kredyt rewolwingowy?

Oczywiście oprocentowanie to niejedyny czynnik, który należy wziąć pod uwagę w przypadku kredytu rewolwingowego. Jakie są dodatkowe opłaty, które wpływają na jego koszt?

  • Prowizja za przygotowanie oferty,
  • prowizja za uruchomienie kredytu rewolwingowego,
  • prowizja za ewentualne odnowienie,
  • prowizja za kwotę, która nie została wykorzystana.

Jeśli natomiast chodzi o oprocentowanie, to jest ono ustalane w oparciu o stawkę WIBOR/LIBOR/EUROBOR, a także marżę banku.

Wskazówka: koszty w przypadku każdego banku mogą być różne, trzeba więc wcześniej je sprawdzić, aby wybrać najlepszą dla siebie ofertę.

Na co można przeznaczyć środki?

Jeśli odpowiedź banku będzie pozytywna, środki można przeznaczyć na wiele różnych celów związanych z działalnością przedsiębiorstwa. Najczęstsze to zakup towarów i surowców, spłata zobowiązań, a także inne bieżące opłaty, np. za wynajem biura. Jak więc widać, wydatki mogą być różne i należy dopasować je do sytuacji swojej firmy.

W jaki sposób spłaca się zobowiązanie?

Sporym atutem jest fakt, że spłata nie odbywa się zgodnie z ustalonym harmonogramem, a według tego, jakie preferencje w tym zakresie będzie miał klient. Daje to zdecydowanie większą swobodę tym przedsiębiorcom, w przypadku których wpływy na konto nie są stałe. Oczywiście warto mieć na uwadze, że spłacenie całej kwoty po upływie terminu może być trudne. Warto więc samemu zaplanować choćby nawet niewielkie raty, które pozwolą w bezstresowy sposób uregulować zobowiązanie.

Jakie są zalety kredytu rewolwingowego?

Wiemy już, na czym polega kredyt rewolwingowy oraz jakie są jego ogólne zasady. Pozostaje jednak raz jeszcze podsumować, jakie są jego atuty i tym samym kto może się nim zainteresować.

  • Daje możliwość zachowania płynności finansowej przedsiębiorstwa.
  • Zazwyczaj jego oprocentowanie jest niższe, aniżeli zwykłego kredytu lub pożyczki.
  • Wiele banków pozwala na to, aby w sposób indywidualny negocjować jego warunki,
  • Całość zobowiązania można spłacić w dowolnej chwili, co daje zdecydowanie większą elastyczność. 

Jakie są wady kredytu rewolwingowego?

Tak jak w przypadku każdego zobowiązania, tak i tutaj nie może obyć się bez wad. Przede wszystkim krótki jest okres trwania umowy. Może być to zarówno wadą, jak i zaletą, jeśli jednak firma ma dłużej trwające problemy finansowe, to okres 12 miesięcy może być zbyt krótki. Duży wpływ na to, czy kredyt zostanie przyznany ma także sytuacja finansowa przedsiębiorstwa oraz jego historia. Jeśli więc nie jest ona pozytywna, to uzyskanie finansowania może być niemożliwe.

Kredyt rewolwingowy może być jak widać dobrą opcją dla przedsiębiorców. Najczęściej stanowi bowiem tańszą alternatywę dla kredytu gotówkowego, dzięki czemu jest chętnie wybierany, także przez właścicieli mniejszych podmiotów.