To może chwilę potrwać
Twa przetwarzanie Twojego wniosku

Słownik

Weź pożyczkę

W naszym słowniku finansowo-pożyczkowym znajdziesz wytłumaczenie pojęć, z którymi możesz mieć styczność przy wnioskowaniu o pieniądze przez Internet. Wyjaśniamy również terminy z zakresu szeroko pojętych finansów, o których piszemy także na naszym blogu o pożyczkach online i finansach.
Przywróć

Mikropożyczka -  może mieć wysokość podobną do chwilówki (np. 1000 zł na miesiąc) i zostać udzielona przez firmę pozabankową, ale również do kredytu, jeżeli udziela jej bank (nawet 50 tys. zł). Jest zaciągana na stworzenie działalności gospodarczej i w odróżnieniu od dotacji podlega zwrotowi z wliczonymi odsetkami i prowizjami.
Monit -  wezwanie do zapłaty długu, wysyłane konsumentom, którzy nie spłacają pożyczki w terminie. Może zostać wysłany drogą mailową, sms-em, listem poleconym. Nazywa się tak również upomnienie telefoniczne oraz wizytę przedstawiciela firmy w domu dłużnika. W umowie powinna zostać sprecyzowana:
  • liczba monitów,
  • czas między poszczególnymi wezwaniami, dający dłużnikowi realny czas na spłatę długu,
  • opłaty, które nie powinny przekraczać ich faktycznych kosztów (wysłania listu poleconego czy dojazdu pracownika do dłużnika).