To może chwilę potrwać
Twa przetwarzanie Twojego wniosku

Słownik

Weź pożyczkę

W naszym słowniku finansowo-pożyczkowym znajdziesz wytłumaczenie pojęć, z którymi możesz mieć styczność przy wnioskowaniu o pieniądze przez Internet. Wyjaśniamy również terminy z zakresu szeroko pojętych finansów, o których piszemy także na naszym blogu o pożyczkach online i finansach.
Przywróć

Wierzytelności -  uprawnienie, które przysługuje wierzycielowi wobec dłużnika, czyli żądanie spełnienia świadczenia pieniężnego lub rzeczowego. Przeciwieństwo długu: jeżeli dłużnik nie spłacił chwilówki, to firma ma wierzytelność wobec dłużnika. Firma może odzyskać pieniądze we własnym zakresie lub skorzystać z usług komornika.
Windykacja -  dochodzenie roszczeń, w zakresie pożyczek - podjęcie czynności zgodnych z prawem, które mają na celu odzyskanie długu od dłużnika. Rozróżniamy windykację polubowną i windykację sądową. Pierwsza oznacza monitowanie dłużnika (wysyłanie przypomnień o zapłacie drogą pocztową, mailową, sms-ową), druga występuje, kiedy dłużnik nie wykazuje żadnych chęci współpracy ze swoim wierzycielem. Firma pożyczkowa w takiej sytuacji uzyskuje sądowy wyrok/nakaz zapłaty, który może być podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej. Kolejne etapy to windykacja komornicza i windykacja karna.